Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2022-01-19 22:46

  Skąd wzięła się nazwa Karpacz? Czy w Karkonoszach znajdziemy nazwy "tatrzańskie"? Kogo nazywa się „pierwszą damą karkonoskich opowieści”? Kto ma więcej Karkonoszy? My czy Czesi? Gdzie w Karkonoszach miała staną olbrzymia pieczarka? To tylko niektóre z zagadek, jakie znalazły się w najnowszej książce Waldemara Brygiera i Anny Zygmy, zatytułowanej "555 zagadek o Karkonoszach". Aby poznać wszystkie tematy (zagadki) poruszone w książce, trzeba zatem przeczytać ich jeszcze 550!

 • 2021-12-03 10:44

  Blisko dwie dekady minęły od wyda­nia pierwszego srebrnogórskiego albumu „Srebrna Góra. Spojrzenie w przeszłość". Przez ten czas intensywnie poszukiwaliśmy kolejnych ilustracji i pocztówek, zdobywa­liśmy nowe informacje o tym niezwykłym miasteczku i górującej nad nim twierdzy. Efektem naszych wysiłków jest album, który z przyjemnością oddajemy teraz w Państwa ręce: „Srebrna Góra. Zwierciadło czasu"

 • 2021-11-27 09:37

  Dawno, dawno temu… – każde dziecko Wam powie, że tak zaczynają się wszystkie dobre opowieści. W tej książce znalazł się zbiór legend i historii powtarzanych szeptem, z ust do ust, przez zaaferowanych mieszkańców śląskich miejscowości położonych w pobliżu naszych pięknych, rodzimych zamków i pałaców lub pozostałych po nich ruin

 • 2021-10-13 08:22

  Jak funkcjonował tajny zakład prowadzący strategiczną produkcję na potrzeby jednego z mocarstw zimnej wojny? Czy był zamaskowany głęboko pod ziemią i niemożliwy do wykrycia przez samoloty rozpoznawcze wroga? Czy jego załogę odizolowano od społeczeństwa? W przypadku obiektu, któremu na potrzeby toczącego się śledztwa nadano kryptonim J.G., rzeczywistość była zgoła odmienna. Zakład rozpoczął funkcjonowanie kilka lat po zakończeniu drugiej wojny światowej

 • 2021-09-01 21:40

  Komiks autorstwa rysownika Michała Stawickiego oraz historyka Arnolda Kordasiewicza wydany został przez Urząd Miasta w Dzierżoniowie w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy na matowym kredowym papierze. Na 28 stronach komiks przedstawia historię Zakładów Radiowych od przybycia założycieli fabryki w 1945 roku, poprzez moment położenia kamienia węgielnego pod budowę nowego zakładu w 1964 roku aż do 2006 roku, czyli od produkcji telewizora „Tosca” do zakończenia działalności firmy Diora

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 541Wszystkich: 12573564

Ciekawe miejsce: gołoborze na Skalniku

2020-12-06 11:46

     Rudawy Janowickie i ich najwyższy szczyt, czyli Skalnik osiągający 945 m npm. Często przez przyjezdnych turystów mylony zresztą z punktem widokowym nieopodal, czyli Ostrą Małą. To z tego ostatniego miejsca zobaczymy najlepszy widok w okolicy na wszystkie najbliższe pasma górskie i skrawki, między innymi Góry Kaczawskie i Kotlinę Jeleniogórską. Ale nie sposób stojąc na szczycie, nie dostrzec po prawej stronie czegoś co znacznie wyróżnia się z okolicznego krajobrazu, czyli tzw. gołoborza. Miejsce trudno dostępne, do którego nie prowadzi żaden szlak. Ale przy odrobinie chęci można się tam dostać i mieć cały wspomniany widok tylko dla siebie.

     Wariant startowy i tam gdzie zostawicie samochód jest dosłownie dowolny, bo miejsc w Rudawach gdzie można zacząć wędrówkę z pewnością nie brakuje. Moim zdaniem aby przygotować się do wejścia w dobrą stronę, należy przede wszystkim dotrzeć do krzyżówki dróg przy tzw. Kamiennej Ławce. To dość charakterystyczne miejsce tego rejonu. Każdy kto posiada jakąkolwiek mapę tego regionu z pewnością odnajdzie to miejsce. Stojąc do niej przodem należy pójść lekko w lewo i łagodnym zejściem trzymać się poniżej linii szczytu. Po kilkuset metrach leśną nieznakowaną ścieżką będziemy u stóp gołoborza, które znajduje się po naszej prawej stronie. Nie polecam zaczynać zdecydowanie tego wariantu osobom mniej doświadczonym lub w niewłaściwym obuwiu, a tym bardziej z dziećmi.

     Głazy osiągają nawet po kilka metrów długości i niektóre z nich solidnie pracują z każdym naszym ruchem. Tak, że aby dostać się wyżej, trzeba się nieco wysilić i uważać aby nie odnieść kontuzji poprzez upadek lub skręcenie kostki. W przypadku złej pogody odradzam zdecydowanie, bo głazy mogą być po prostu bardzo śliskie. Jednak przy odpowiedniej koncentracji na tym kamiennym polu można znaleźć swój własny skrawek i indywidualnie oglądać na dziko piękne widoki okolicy w dosyć niestandardowy sposób.

Paweł Kielar
 

Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook