Dni Karpia 2023
Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Kłodzko, Kudowa-Zdrój, czy Duszniki-Zdrój to miejscowości, które każdy kojarzy, a to powoduje, że miasta te cieszą się dużym powodzeniem. Warto więc poszukać w okolicy atrakcji nie mniej ciekawych, ale mniej znanych. Jak tylko zobaczyliśmy panoramę Bystrzycy Kłodzkiej, to pomyśleliśmy że miasto to może być takim miejscem.
Ta średniowieczna osada założona została na wzgórzu leżącym nad dwiema rzekami i reprezentuje styl zabudowy zwany tarasowym. Taki styl kojarzy się z włoskimi miasteczkami i trochę zaskakuje w małej Bystrzycy. Zadziwiają grube, potężne mury otaczające starówkę, baszty do niego prowadzące, dwa rynki i przecudowna kaskadowa zabudowa starego miasta. Przez największe atrakcje miasta prowadzi miejska trasa turystyczna, a najwięcej informacji uzyskacie w Muzeum Filumenistyczym. Trzeba przyznać, że stare miasto jest to piękny, lecz nieoszlifowany diament, ale mamy nadzieję, że wkrótce rozbłyśnie jasnym światłem.
Blisko stąd jest do rezerwatu zwanego Torfowiskiem pod Zieleńcem. Tutaj w sercu Gór Bystrzyckich, na obszarze 270 ha poczujecie się jak w syberyjskiej tundrze. Torfowisko to relikt epoki lodowcowej, a jego wiek datowany jest na 7 600 lat. Przez torfowisko prowadzi ścieżka edukacyjna z 10 tablicami, które informują o osobliwościach tutejszej przyrody, więc oprócz wielu walorów przyrodniczych, spacer zapewni nam również edukację z zakresu biologii i geografii.
Na trasie znajduje się wieża widokowa, wiata na ognisko oraz drewniany deptak. Szlak prowadzi z parkingu dwiema drogami - leśną ścieżką lub szutrową drogą, która jest dłuższa, ale dostępna dla wózków.
I tak to, nie spiesząc się i nie wyjeżdżając specjalnie daleko, możemy spędzić dzień ciesząc się niespotykaną przyrodą sprzed tysięcy lat i zabytkami architektury sprzed setek lat, odkrywając kolejne niezwykłości.