Co się dzieje w Zamku Książ?
Czy wystarczy raz odwiedzić Zamek Książ? Zdecydowanie nie. Oferta tej największej atrakcji turystycznej Wałbrzycha nieustannie się zmienia. O każdej porze roku Zamek Książ ma coś do zaoferowania. Tak jest również w przypadku Święta Zakochanych.
Walentynkowa kolacja degustacyjna
Z okazji Święta Zakochanych we wnętrzach zamkowych 14 lutego odbędzie się Walentynkowa Kolacja Degustacyjna.
- Z Zamkiem Książ wiąże się wiele historii wielkich miłości - niech Wasza stanie się jedną z nich! Wybierzcie się wspólnie w kulinarną podróż smaków rozbudzających zmysły, inspirowaną kuchnią Hochbergów. Podczas wieczornego zwiedzania nowych pomieszczeń pn. "Apartamenty Księżnej" posłuchajcie o niezwykłym życiu uczuciowym najsłynniejszej właścicielki Książa. Doświadczcie czaru arystokratycznych czasów podczas toastu szampanem w najpiękniejszej zamkowej sali. Skosztujcie potraw obfitych w afrodyzjaki, skomponowanych specjalnie dla Was przez szefa kuchni Restauracji Książęca. Wszystko to w akompaniamencie muzyki na żywo - zachęca opis na stronie Zamku Książ.
Potrawy będą inspirowane kuchnią rodziny Hochbergów i specjalnie skomponowane na tę okazję, a wraz z nimi serwowane będą włoskie wina sprowadzone przez Amante Dei Vini.
Miłość aż po grób
Dla tych, którzy poszukują mocniejszych wrażeń, przygotowana została specjalna edycja Walentynek -"Miłość aż po grób". W dniach 14, 16 i 17 lutego odbędzie się nocne zwiedzanie zamku dla zakochanych.
- Przeżyjcie prawdziwe chwile grozy biorąc udział w romantycznie-przerażającej edycji nocnego zwiedzania. Czy Wasza miłość to miłość aż po grób?! Panowie otrzymają niespotykaną okazję, by wykazać się odwagą i męstwem przed damami swego serca. Urocze panie będą mogły schronić się ramionach swych bohaterów (albo odwrotnie :) ) Czy wyjdziecie z tego cało? I razem? Przekonajmy się podczas szalonej podróży przez nawiedzony Zamek Książ! Gwarantujemy, że będzie "straaasznie"... romantycznie - można przeczytać na stronie zamku.
Zwiedzanie potrwa około 90 minut. Będzie można zobaczyć nieudostępniane podczas dnia mroczne pomieszczenia. Oprowadzać będzie niebanalny przewodnik. Organizatorzy zapewniają paranormalne spotkania, opowiadanie strasznych historii, dużo emocji, trochę zjaw i atrakcji dla zakochanych.
- A więcej... nie powiemy! Przy edycjach specjalnych dzieje się jeszcze więcej - zapewniają organizatorzy.
Ogrody Światła
Dla tych, co nie lubią mroku, Zamek Książ oferuje przechadzanie się Ogrodami Światła. To już kolejna edycja rozświetlania iluminacjami otoczenia zamku. Z początku były zorganizowane tylko na tarasach zamkowych. Teraz trasa jest poszerzona i można obejść nią cały zamek. W Ogrodach Światła znajdują się dekoracje, które nawiązują do historii zamku i zamkowego życia. Są postacie na książęcym balu, które na zmianę podświetlane w rytm muzyki zdają się tańczyć. Robi to ogromne wrażenie. Muzyka w zamkowej scenerii sprawia, że można się poczuć, jakby się było na prawdziwym balu w jednym z minionych stuleci. Są też zamkowe koty, iluminacje na fontannach oraz pojedynek rycerzy. Można także zobaczyć m.in. złoty pociąg i rozświetloną karuzelę. Iluminacje znajdują się także w Palmiarni. Warto zajrzeć do tej oazy zieleni. Zwiedzanie zaczyna się na terenie ogrodów Palmiarni, gdzie można zobaczyć świecące rybki, żółwia, krokodyla oraz iluminację czterometrowej żyrafy, a w budynku iluminacje przedstawiające kolorowe papugi, barwne motyle i ptaki.
Co jeszcze można zobaczyć w Książu?
Teraz, gdy nie ma liści na drzewach, można zobaczyć Zamek Książ z innej strony, rzadko nawet pokazywanej na zdjęciach. Szlak prowadzi przez Rezerwat „Przełomy pod Książem”. Nienaruszona gospodarką leśną przyroda stwarza niepowtarzalny klimat. Po drodze zobaczyć można Stary Książ. Dużą atrakcją są podziemia pod zamkiem. Warte obejrzenia są stadnina koni i odnowione Mauzoleum Hochbergów. Pod koniec maja, na początku ścieżki prowadzącej do Starego Książa, zakwitną różaneczniki, które rosły tam już w czasach, gdy przechadzała się wśród nich Daisy. Kolejne znajdują się w Dolinie Różaneczników, do których prowadzi droga przebiegająca koło stadniny.
W dniach od 1 do 5 maja trwać będzieXXXIV Festiwalu Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ. Motywem przewodnim będzie 20 rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
- Właśnie z tej okazji podczas tegorocznej edycji wyruszymy w podróż florystyczną przez najpiękniejsze kraje Europy. Mistrzowie florystyki stworzą aranżacje, które przeniosą nas zarówno w egzotyczne rejony Południa, jak i na chłodne, kolorowe obszary Północy. Wśród kwiatów Europy zobaczymy niezapomniane róże francuskie, hiszpańskie hibiskusy, holenderskie tulipany, włoskie irysy oraz angielskie róże w błękitnym odcieniu. Atrakcją specjalną będzie dodatkowa wystawa kwiatowa "Unia od korzeni" zaaranżowana w średniowiecznej części zamku - można przeczytać na stronie Zamku Książ.
Wśród zamieszczonych poniżej zdjęć znajdują się również te wykonane podczas trwania wystawy świątecznej. Jej organizowanie stałą się już chyba tradycją. Być może więc pod koniec roku ponownie będzie można ją podziwiać.