Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1039Wszystkich: 13723178

Dolina Baryczy zaprasza na „Dni Karpia”

2021-09-04 09:12

     Leżąca na pograniczu Dolnego Śląska i Wielkopolski Dolina Baryczy znana jest chyba każdemu miłośnikowi obserwacji ptaków, których tysiące corocznie przelatują lub gniazdują w okolicy licznych stawów rybnych w tym regionie. Drugim najczęstszym skojarzeniem jest karp dostarczany stąd na nasze wigilijne stoły. Nic zatem dziwnego, że to właśnie ta ryba stała się symbolem i wizytówką promującą Dolinę wśród turystów, a największą imprezą w regionie są coroczne Dni Karpia. Już od szesnastu lat Dni Karpia przyciągają coraz więcej odwiedzających nie tylko z najbliższych województw, ale też z odleglejszych części Polski, a nawet z zagranicy. Są bowiem świetną okazją, aby lepiej poznać tutejszą przyrodę, historię, 800-letnią tradycję gospodarki rybnej oraz skosztować lokalnych produktów.

     W tym roku Dni Karpia rozpoczynają się już 4 września. Przez 11 kolejnych weekendów, do połowy listopada, przedsiębiorcy z regionu, lokalne samorządy i organizacje społeczne zapraszają na ponad 85 wydarzeń promujących bogactwo Doliny Baryczy. Oferta obejmuje 32 wydarzenia aktywne (rajdy rowerowe, spacery z obserwacjami ptaków w towarzystwie ornitologa , biegi, spływy kajakowe Baryczą), 32 wydarzenia edukacyjne (zwiedzanie zabytków, warsztaty, spacery, wycieczki bryczką lub meleksem, podczas których będzie można zapoznać się z przyrodą, historią i tradycjami regionu), 7 wydarzeń wędkarskich (zawody wędkarskie dla dorosłych i dzieci), 6 wydarzeń plenerowych (występy lokalnych zespołów i artystów, stoiska z lokalnymi produktami, pokazy przygotowania dań z ryb) oraz 10 wydarzeń kulinarnych: kolacje rybne – ryba do syta, talerze rybnych rozmaitości – zestawy degustacyjne potraw z ryb przygotowane przez laureatów konkursu kulinarnego „Mistrz Karpia” (w wybranych restauracjach, tylko w październiku i tylko w tygodniu) oraz rybę na wynos – rybne pasztety, pulpety i marynaty do zabrania z restauracji. Opisy poszczególnych wydarzeń i warunki udziału można znaleźć na stronie internetowej dnikarpia.barycz.pl oraz w aplikacji mobilnej „Dolina Baryczy”, która wkrótce będzie dostępna poprzez Google Play oraz App Store. Liczba uczestników w poszczególnych wydarzeniach jest ograniczona, warto więc wcześniej dokonać rezerwacji.

     Wielotygodniowa formuła „Dni Karpia” pozwala na odwiedzenie podczas imprezy wielu ciekawych miejsc. Ich wybór ułatwi aplikacja mobilna „Dolina Baryczy” lub mapa „Kolorowy Szlak Karpia”, wskazująca 30 polecanych miejsc oznaczonych w terenie kolorowymi figurami karpi wykonanymi przez artystów z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Odwiedzając poszczególne miejsca, można zbierać pieczątki na mapie lub gromadzić punkty w aplikacji, aby wziąć udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami (regulamin konkursu jest dostępny na stronie dnikarpia.barycz.pl/konkurs-kolorowy-szlak-karpia-141). W tym roku można w nim wygrać rower, a także vouchery na obiady lub kolacje w restauracji, noclegi, wynajem kajaków lub zwiedzanie z przewodnikiem. Zwiedzanie, a także planowanie dłuższych wycieczek ułatwi wydany przez stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” przewodnik „Odkryj Dolinę Baryczy”, zawierający zdjęcia, mapy poglądowe, opisy atrakcji, szlaków, ścieżek przyrodniczych, informacje przyrodnicze oraz propozycje dla rodzin z dziećmi i aktywnych turystów.

     To, czym niewątpliwie wyróżniają się „Dni Karpia” pośród innych imprez, jest „Nagrodobranie” czyli możliwość zdobycia nagrody przez każdego uczestnika, niezależnie od konkursu punktowego. Wystarczy kupić bilet na wydarzenie płatne lub poprosić o bon na wydarzeniu bezpłatnym, a następnie w ciągu 7 dni wejść na stronę www.sklep.barycz.pl, podzielić się opinią na temat wydarzenia i wybrać nagrodę. Wygrać można tradycyjne gadżety (koszulki, kubki termiczne, breloki, magnesy), ale również gry i zabawki edukacyjne, mapy, publikacje oraz produkty regionalne: ryby, słoiczki z przetworami rybnymi, ekologiczne warzywne kiszonki, soki, jabłka, przetwory z owoców, miody, bukiety z suszonych kwiatów, tłoczone na zimno oleje roślinne, swojski chleb lub ręcznie wykonane wyroby krawieckie.

     Pomimo silnego skojarzenia Doliny Baryczy z karpiem, warto pamiętać, że ten region to nie tylko ryby i towarzyszące im ptaki. Dzięki coraz gęstszej sieci ścieżek rowerowych oraz szlaków pieszych, Dolina zapewnia wiele możliwości aktywnego wypoczynku wśród pięknej przyrody o każdej porze roku. Spokojny i malowniczy nurt Baryczy zachęca do skorzystania ze spływów kajakowych. W Miliczu, Żmigrodzie, Sułowie, Twardogórze czy Antoninie warto odwiedzić cenne zabytki architektury. Coraz bogatsza jest też oferta edukacyjna dla dzieci i młodzieży, nie tylko pozwalająca poznawać „z bliska” przyrodę, ale również zrozumieć znaczenie zasobów wodnych i właściwego nimi gospodarowania czy też poznać zalety produktu lokalnego i znaczenie kupowania w krótkim łańcuchu dostaw w kontekście walki ze zmianami klimatu. „Dni Karpia” to dla turystów dobra okazja to poznania tych atrakcji, a dla organizatorów i partnerów – możliwość zaprezentowania swojej oferty, a także zebrania cennych opinii, pozwalających na jej poszerzanie i odpowiednie rozbudowywanie infrastruktury turystycznej.

     „Dni Karpia” organizowane są we współpracy ośmiu samorządów z województw: dolnośląskiego i wielkopolskiego. Koordynatorem imprezy jest Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"

Szczegółowe informacje i program: dnikarpia.barycz.pl 

Katarzyna Potocka-Brygier - NaszeSudety
 

Zobacz także:
konkurs dla czytelników Serwisu Turystycznego NaszeSudety.pl 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook