Skąd wzięła się nazwa Karpacz? Czy w Karkonoszach znajdziemy nazwy "tatrzańskie"? Kogo nazywa się „pierwszą damą karkonoskich opowieści”? Kto ma więcej Karkonoszy? My czy Czesi? Gdzie w Karkonoszach miała staną olbrzymia pieczarka? To tylko niektóre z zagadek, jakie znalazły się w najnowszej książce Waldemara Brygiera i Anny Zygmy, zatytułowanej "555 zagadek o Karkonoszach". Aby poznać wszystkie tematy (zagadki) poruszone w książce, trzeba zatem przeczytać ich jeszcze 550!
Blisko dwie dekady minęły od wydania pierwszego srebrnogórskiego albumu „Srebrna Góra. Spojrzenie w przeszłość". Przez ten czas intensywnie poszukiwaliśmy kolejnych ilustracji i pocztówek, zdobywaliśmy nowe informacje o tym niezwykłym miasteczku i górującej nad nim twierdzy. Efektem naszych wysiłków jest album, który z przyjemnością oddajemy teraz w Państwa ręce: „Srebrna Góra. Zwierciadło czasu"
Dawno, dawno temu… – każde dziecko Wam powie, że tak zaczynają się wszystkie dobre opowieści. W tej książce znalazł się zbiór legend i historii powtarzanych szeptem, z ust do ust, przez zaaferowanych mieszkańców śląskich miejscowości położonych w pobliżu naszych pięknych, rodzimych zamków i pałaców lub pozostałych po nich ruin
Jak funkcjonował tajny zakład prowadzący strategiczną produkcję na potrzeby jednego z mocarstw zimnej wojny? Czy był zamaskowany głęboko pod ziemią i niemożliwy do wykrycia przez samoloty rozpoznawcze wroga? Czy jego załogę odizolowano od społeczeństwa? W przypadku obiektu, któremu na potrzeby toczącego się śledztwa nadano kryptonim J.G., rzeczywistość była zgoła odmienna. Zakład rozpoczął funkcjonowanie kilka lat po zakończeniu drugiej wojny światowej
Komiks autorstwa rysownika Michała Stawickiego oraz historyka Arnolda Kordasiewicza wydany został przez Urząd Miasta w Dzierżoniowie w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy na matowym kredowym papierze. Na 28 stronach komiks przedstawia historię Zakładów Radiowych od przybycia założycieli fabryki w 1945 roku, poprzez moment położenia kamienia węgielnego pod budowę nowego zakładu w 1964 roku aż do 2006 roku, czyli od produkcji telewizora „Tosca” do zakończenia działalności firmy Diora
Poniższe zestawienie sudeckich wież widokowych powstało głównie na podstawie materiałów Jacka Potockiego, Marcina Dziedzica oraz Waldemara Brygiera. Staramy się na bieżąco aktualizować bazę wież widokowych w Sudetach, ale jeśli w zestawieniu brakuje jakiejś wieży lub zauważysz jakąś nieścisłość, będziemy wdzięczni za poinformowanie nas o tym. Będziemy starali się z czasem dodawać bardziej szczegółowe opracowania poszczególnych obiektów...
Sudety polskie | Sudety czeskie | Sudety niemieckie |
---|
NOWY KANAŁ PODRÓŻNICZY z elementami BIWAKU. Moim celem jest pokazanie ciekawych miejsc możliwie szybko i treściwie, bez zbędnego gadania ( w stylu silent hiking). Piękno przyrody, wieże widokowe, punkty obserwacyjne, miejsca do biwakowania oraz do rozpalania ognisk, leśne oraz górskie wędrówki, drobny bushcraft, historyczne budowle oraz miejsca - to wszystko będę starał się z czasem realizować przy okazji Wam pokazując. Póki co narazie Dolny Śląsk ale z czasem będę rozszerzał wędrówki o kolejne województwa czy też kraje.
Więc jeśli chcesz być na bieżąco, subskrybuj już teraz ---->
https://www.youtube.com/watch?v=LwD5eEwngho
Witam serdecznie!
Jeśli jesteś ciekawy Dolnego Śląska, chcesz zobaczyć miejsca znane i te nieznane, ale równie fascynujące, zapraszam na kanał poświęcony głównie Dolnemu Śląsku!
Baza filmów jest stale powiększana.
Subskrybuj kanał, sam się przekonasz!
https://www.youtube.com/user/Bartheezzzz
Dotyczy wieży na Śnieżniku, c.d. Mój wpis na portalu "dkl24.pl", w odpowiedzi na wypowiedź Dariusza Chromca, burmistrza Stronia Śląskiego z dnia 21.05.2020 r. w artykule "Jeszcze będziemy się cieszyć z życia". Oto fragment wywiadu z Burmistrzem, cyt.: Niewątpliwie będziemy kontynuować odbudowę dróg, instalowanie oświetlenia ulicznego, wykonywanie ujęcia wody pitnej w Siennej, co jest naszą odpowiedzią na kłopoty z suszą w rejonie Stronia Wsi, Janowej Góry i Siennej. [. . . ], TOCZĄ SIĘ DZIAŁANIA NA RZECZ ODBUDOWY WIEŻY WIDOKOWEJ NA ŚNIEŻNIKU; w tym przypadku czekamy na kolejny przetarg. Mamy możliwości zaciągnięcia kredytu [. . .]" koniec cytatu. A oto moja wypowiedź na wspomnianym portalu.
Tarasy widokowe -TAK !!
Co jest powodem, że tak bardzo Władze gminy Stronia Śląskiego uparły się na odbudowę wieży widokowej na Śnieżniku. Absurd. Z tej "szlachetnej" kopuły, widoki są niczym nie ograniczone. Można natomiast wykorzystać do zagospodarowania pozostałości ruin po zburzonej wieży dla powstania TARASU WIDOKOWO - ODPOCZYNKOWEGO. KOSZTY inwestycji nieporównywalnie MNIEJSZE!! A teraz za wypowiedzią pana Tomasza Drożdża (portal:www.naszesudety.pl z 27.04.2020) - taras(y) widokowy(e)na Śnieżniku powinien(nny) posiadać kosze na segregacje śmieci ("odporne na wywiewanie"), podjazdy dla mniej sprawnych, stojaki na rowery z solidnymi ławkami i stołami odpornymi na wandali. Broń boże oświetlenie na tarasie !!! Panie Burmistrzu, niech Pan zrobi referendum ogólno wojewódzkie w tej sprawie. Pozdrawiam Leszek Kumor
Dnia 14. grudnia 2019 roku, portal internetowy "dkl24.pl", podał, że wieża na Śnieżniku, zwana też "latarnią górską" zostanie wybudowana za mniejszą kwotę. Burmistrz Stronia Śląskiego w konsultacji z Konserwatorem przyrody, planują odtworzenie "starej" ścieżki pomiędzy schroniskiem a szczytem Śnieżnika. I to tędy mają być transportowane materiały budowlane, BEZ UŻYCIA HELIKOPTERA". Mniejsze koszty. Może panie Waldemarze, ma Pan w swoich zbiorach mapę tej "starej" ścieżki?
Natomiast dzień wcześniej na wspomnianym portalu poinformowano. Wieża drewniano metalowa na Jagodnej, czeka na oficjalne otwarcie w ruchu turystycznym. Jej twórca, to architekt Andrzej Kociński. Ta budowla, patrząc na zdjęcie, jest o wiele "sympatyczniejsza" od tej planowanej na Śnieżniku.
Byłem w maju na prelekcji podobno największego znawcy tematu wież w sudetach(nazwiska nie pamiętam ,ale był z Wrocławia).Było to na wieży koło Dobromierza,która jest własnością naszego lokalnego pasjonata historii regionu pana Hałdasia i ten Pan był na jego zaproszenie.Nie wiem czy Państwo znacie tego Pana?
Prawdopodobnie chodzi o p. Piotra Adamskiego, który naprawdę jest znawcą sudeckich wież widokowych...
Witam. Moim zdaniem. Wieże które istnieją, niech pozostaną i dbajmy o nie. Natomiast na szczytach nie zalesionych niczego nie stawiajmy. Nie psujmy krajobrazu. Nasi sąsiedzi, Czesi, jak i my Polacy, ostanio kochają zabudowywać szczyty górskie budowlami widokowymi, które najczęściej nie korespondują z otaczającą je przyrodą. I tutaj zatrzymam się przy Śnieżniku Kłodzkim. Mamy, na dzień dzisiejszy okazję, aby ta wspaniała kopuła Śnieżnika przemawiała do nas swoją doskonałością i majestatem bez koszmarnych "schodów i platform podniebnych i jeszcze przeszklonych (zgroza)".
Jest nareszcie możliwość aby powiedzieć: Při západu slunce Králický Sněžník vypadá nádherně...
Już nigdy więcej wieży widokowej na Śnieżniku. Pozdrawiam miłośników przyrody. Leszek antymon. 14 luty 2019