Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-11-26 23:05

  Ukazująca się w roku jubileuszu 75-lecia polskiej administracji we Wrocławiu oraz 75-lecia wrocławskiego środowiska akademickiego książka w popularnonaukowy sposób przybliża powojenne początki funkcjonowania Uniwersytetu Wrocławskiego i ukazuje wysiłek podejmowany w tym zakresie przez Grupę Naukowo-Kulturalną pod przewodnictwem prof. Stanisława Kulczyńskiego

 • 2020-11-10 21:36

  Od lat panuje przekonanie, że w Karkonoszach nie ma regionalnej kuchni. Wszyscy są przekonani, że obecna kuchnia to przepisy pochodzące przede wszystkim z kresów. Myślimy tak dlatego, że spora część mieszkańców naszych terenów to potomkowie przesiedleńców z przedwojennych kresów Rzeczypospolitej. Nie jest jednak tak do końca. Przecież przed II wojną światową Karkonosze zamieszkiwane były przez ludność, która miała swoje przyzwyczajenia kulinarne

 • 2020-11-10 21:15

  „Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny” jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym, miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy

 • 2020-10-21 10:26

  Co jakiś czas prezentujemy Wam nowe mapy, które ukazują się na rynku wydawniczym. Dzisiaj o kilku, które wydały w ostatnim czasie wydawnictwa PLAN (wrocławski i jeleniogórski). Na początek o dwóch mapach, które już wcześniej można było kupić, ale teraz są również w coraz popularniejszej wśród turystów wersji wodoodpornej

 • 2020-10-08 07:35

   "Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny" jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy na południowym wschodzie

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 3607Wszystkich: 8640220

Kuks – marzenie hrabiego Šporka

Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety
Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety
2019-11-23 22:26

     Kuks to miejsce ze wszech miar niezwykłe. Mała miejscowość, w której zamieszkuje zaledwie nieco ponad 250 osób, poszczycić się może obiektami, które co roku przyciągają prawdziwe tłumy miłośników nie tylko barokowej architektury, ale i sztuki, motoryzacji oraz dobrego wina.

     Kiedy hrabia Franciszek Antoni Špork zabrał się za budowę uzdrowiska w Kuksie, robił to z naprawdę ogromnym rozmachem, zatrudniając przy tym najlepszych rzemieślników i artystów. W 1694 roku ukończone zostały zabudowania uzdrowiskowe, w tamtym czasie uważane za jedne z najokazalszych i najpiękniejszych w Czechach. W kolejnych latach przybywały następne budynki, w tym teatr, kościół z rodzinnym grobowcem, szpital, biblioteka, a wreszcie i okazały pałac. Na starych sztychach widoczne jest potężne założenie rozciągające się po obu stronach, przepływającej przez miejscowość, Łaby.

     Nie wszystkie zabudowania przetrwały do naszych czasów. Uzdrowisko, mimo że w pierwszych latach swej działalności stawiane było w rzędzie najlepszych tego typu miejsc w Europie, zaczęło podupadać jeszcze za życia hrabiego Šporka. Jego następcy nie potrafili podołać ogromowi przedsięwzięcia, a powodzie, pożary i inne nieszczęścia spadające na Kuks, skutecznie i systematycznie podkopywały jego rangę. Tym większe wrażenie robi to, co możemy oglądać i zwiedzać.

     Najważniejszym zabytkiem Kuksu jest położony na wzniesieniu budynek dawnego szpitala, który z początku służył weteranom wojennym, a później gdy prowadzili go bonifratrzy, wszystkim chorym i potrzebującym. To w nim znajdują się ekspozycje, które można oglądać, m.in. poświęconą życiu i działalności hrabiego Šporka. Niezwykle ciekawa jest część prezentująca rozwój aptekarstwa z zachowaną w niemal nienaruszonym stanie barokową apteką. W przylegającym do szpitala kościele, oprócz oryginalnego wyposażenia, zobaczyć można wysokiej klasy przykłady malarstwa barokowego, a w krypcie grobowiec rodziny Šporków. Ciekawym doświadczeniem jest też wizyta na ekspozycji rzeźbiarskich dzieł Matthiasa Bernharda Brauna, których kopie stoją na balustradach przed szpitalem.

     W piwnicach szpitala, na miłośników dobrego wina czeka z kolei dobrze zaopatrzona winiarnia, w której skosztować i kupić można wina czeskie i morawskie. Warto też wiedzieć, że w Kuksie znajduje się prywatna winnica, w której, oprócz wina oczywiście, skorzystać można z krótkiej ścieżki edukacyjnej zaznajamiającej z historią winiarstwa, pracą w winnicy i rodzajami szczepów winogron.

     Zupełnie innych wrażeń dostarcza znajdujące się w dawnej fabryce Muzeum Starych Samochodów, w którym zobaczyć można przykłady myśli technicznej nie tylko rodzimej, ale i zagranicznej motoryzacji. Eksponatem, który wzbudza szczególne zainteresowanie jest prototyp motocykla Jary Cimrmana, czeskiego geniusza i wynalazcy.

     Na koniec warto jeszcze zajrzeć do Muzeum Barokowego Druku, którego eksponaty przede wszystkim przedstawiają dzieła wybitnego grafika i rytownika Michaela Heinricha Rentza. Artysta przez wiele lat pracował dla Franciszka Antoniego Šporka i stworzył w tym czasie kilkaset miedziorytów i parę tysięcy druków, które do dzisiaj zachwycają swym pięknem i precyzją wykonania.

     Kuks to miejsce, w którym spędzić można cały dzień. Oprócz atrakcji wymienionych wyżej, nie mniej ciekawa jest najbliższa okolica. W niecałą godzinę można na przykład dojść spacerem do położonej w lesie atrakcji, jaką jest tutejszy Betlem. To wykute w skale rzeźby i płaskorzeźby o tematyce religijnej, dzieło wspomnianego już Matthiasa Bernharda Brauna. Ich umiejscowienie robi ogromne wrażenie, potęgowane nastrojem, jaki daje otaczający je las. To naprawdę warto zobaczyć…

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Wiesław Michna2019-11-25 09:02


  Warto wspomnieć, ze Jára Cimrman, największy czeski geniusz i wynalazca jest postacią całkowicie fikcyjną, wymyśloną w 1966r. Oprócz tego, że był wynalazcą, był także dramatopisarzem, kompozytorem, dentystą, filozofem, globtroterem, architektem, ginekologiem-samoukiem, kryminologiem, sportowcem, pedagogiem. To on wsółtworzył z Zeppelinem konstrukcję pierwszego sterowca, na zlecenie Edisona wyrobił gwint do żarówki, pomógł Eiffelowi określić ostateczny kształt paryskiej wieży.
  Imieniem Cimrmana nazwano między innymi ulice w Brnie i Ołomuńcu. Rynek w Lomnicy koło Tišnova zdobią rzeźby stóp Cimrmana.
  W 2006r. otwarto w Górach Izerskich ścieżkę rowerową jego imienia, która prowadzi z Návarova, z mostu nad Zlatą Olešnice poprzez Tanvald, Šumburk nad Desnou do granicy Jizerka - Orle.

 • schlesinger2019-11-25 10:23

  Należy jeszcze dodać , że Cimrman był także szachistą, akuszerem, wychowawcą dzieci cesarza Franciszka Józefa, krytykiem literackim, prawdziwym autorem odezwy "Do moich ludów" z 1914 r.(jako cesarski ghostwriter), asystentem chirurgicznym, projektantem Kanału Panamskiego, librecistą, polarnikiem, krajoznawcą (liczne podróże po Czechach odbywał jako wędrowny dentysta), dostawcą uraninitu dla małżonków Curie, choreografem, akustykiem, teoretykiem literatury, rzeźbiarzem oraz wynalazcą jogurtu, internetu, protezy zębowej, silnika pięciosuwowego, metody wybuchowego rozrzucania obornika, biustonosza dla akrobatek, wędkarskiej łodzi podwodnej, wziernika do jaj, urządzenia do mechanicznego tasowania kart, wrotek, krzesła elektrycznego, roweru pożarniczego, kabiny akustycznej dla początkujących skrzypków, metody dostarczania przesyłek pocztowych za pomocą artylerii polowej, bloku mieszkalnego, płyty CD (Cimrmanův Disk) i wielu, wielu innych genialnych wytworów myśli ludzkiej.

Komentarz
Facebook