Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 81Wszystkich: 13826799

Muzeum Pana Józefa

  • Józef Glabiszewski
    Józef Glabiszewski

     Powojenne dzieje ząbkowickiego Muzeum Regionalnego są bardzo skomplikowane. Ówczesną sytuację muzeum określa w piśmie z grudnia 1945 r. Kierownik Referatu Kultury i Sztuki miejscowego starostwa, który stwierdza, że zbiory muzeum „uległy zupełnemu zniszczeniu w czasie działań wojennych, tak że muzeum nie nadaje się do otwarcia i jest zamknięte”. 

    Według ww. zbiory numizmatyczne zostały zniszczone w 70 proc., zachowały się min. elementy zbroi, pistolety, karabiny, obraz z przedstawieniem „Głowy Chrystusa”, biblioteka składająca się około 80 tomów. W nocy z 29 na 30 grudnia 1945 r. nieznani sprawcy dokonali włamania do muzeum. Uszkodzili część eksponatów oraz okradli mieszkanie dozorcy zamkowego. W tym czasie podjęto decyzję o przeniesieniu zbiorów do sutereny w ratuszu. Jednak po przeniesieniu części eksponatów burmistrz oświadczył, że suterena będzie potrzebna władzom miasta, w związku z czym prace wstrzymano. 

     W wyniku wspomnianych działań mniejsze przedmioty znajdowały się w ratuszu, większe zaś pozostawały nadal w zamku. Z czasem skrzynie z zapakowanymi zbiorami były sukcesywnie przewożone do Wrocławia, gdzie trafiały do zbiorów Muzeum Narodowego, Etnograficznego czy Archidiecezjalnego. Smutne jest jednak to, że wiele z nich znajduje się dziś w  muzealnych magazynach. Natomiast miastu nie przyjdzie na myśl, aby swoje dziedzictwo odzyskać.

Pasja Pana Józefa

     Niezwykle ważną postacią w dziejach ząbkowickiego muzealnictwa był Józef Glabiszewski. Podjął on działania w kierunku ratowania ząbkowickich zabytków i pielęgnowania  świadomości regionalnej. W latach 1964-1965 r. przeprowadzono prace remontowo-zabezpieczające symbolu miasta - Krzywej Wieży. Tam też, w jednym z pomieszczeń stworzono pierwszą ekspozycję obrazującą historię miasta. Już wtedy zbiory regionalne Józefa Glabiszewskiego były imponujące.

     Mniej więcej w tym samym czasie Józef Glabiszewski rozpoczął starania o uratowanie zabytkowego dworu przy ulicy Krzywej 1, noszącego potocznie nazwę Dworu Rycerza Kauffunga, nawiązującą do jednego z jego dawnych właścicieli. Po przeprowadzonym remoncie otwarto w nim 8 maja 1972 r. Izbę Pamiątek Regionalnych. W uroczystym otwarciu wzięła udział liczna delegacja władz partyjnych i administracyjnych. W pierwszych latach zbiory eksponowane były tylko na parterze. W okresie późniejszym zbiory zajmowały już 18 pomieszczeń. 

     Dbano także o urozmaicanie ekspozycji o wystawy czasowe. Wśród nich możemy wymienić np. otwartą w dniu 17 kwietnia 1969 r. wystawę tarcz herbowych wykonanych przez uczniów szkół średnich. W latach 70. XX zwiedzający mieli okazję podziwiać wystawę pt. „Sztuka wojenna pierwszych Piastów” oraz ekspozycję „Nasi na frontach świata” z bardzo bogatą kolekcją pamiątek miejscowych kombatantów.

     8 maja 1982 r. obchodzono 10-lecie powstania Izby Pamiątek. Z tej okazji do jej kustosza napłynęło wiele gratulacji i podziękowań. Wyrazy uznania przedstawił ówczesny Wojewódzki Konserwator Zabytków w Wałbrzychu oraz Prezes Zarządu Wojewódzkiego PTTK. Niestety już kilka lat później, 4 lutego 1986 r. Józef Glabiszewski zmarł i został pochowany na miejscowym cmentarzu. W 2012 r. Izba Pamiątek Regionalnych obchodziła 40-lecie swojego istnienia.

[Kamil Pawłowski - Gazeta Ząbkowicka]
Fot. ze zbiorów autora
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook