Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

 • 2022-06-30 10:33

  Każdy Polak słyszał o Nysie Łużyckiej, rzece wyznaczającej zachodnią granicę naszego kraju, ale mało kto zastanawia się, skąd ten przymiotnik „łużycka” w jej nazwie. W powszechnym przekonaniu z Niemcami sąsiaduje na tym odcinku Dolny Śląsk. Nic bardziej mylnego! Po obu stronach granicy na Nysie leżą Łużyce — prastara kraina, przed z górą tysiącleciem zasiedlona przez czwarty, obok Polaków, Czechów i Słowaków, naród zachodniosłowiański — Serbów Łużyckich

 • 2022-01-19 22:46

  Skąd wzięła się nazwa Karpacz? Czy w Karkonoszach znajdziemy nazwy "tatrzańskie"? Kogo nazywa się „pierwszą damą karkonoskich opowieści”? Kto ma więcej Karkonoszy? My czy Czesi? Gdzie w Karkonoszach miała staną olbrzymia pieczarka? To tylko niektóre z zagadek, jakie znalazły się w najnowszej książce Waldemara Brygiera i Anny Zygmy, zatytułowanej "555 zagadek o Karkonoszach". Aby poznać wszystkie tematy (zagadki) poruszone w książce, trzeba zatem przeczytać ich jeszcze 550!

 • 2021-12-03 10:44

  Blisko dwie dekady minęły od wyda­nia pierwszego srebrnogórskiego albumu „Srebrna Góra. Spojrzenie w przeszłość". Przez ten czas intensywnie poszukiwaliśmy kolejnych ilustracji i pocztówek, zdobywa­liśmy nowe informacje o tym niezwykłym miasteczku i górującej nad nim twierdzy. Efektem naszych wysiłków jest album, który z przyjemnością oddajemy teraz w Państwa ręce: „Srebrna Góra. Zwierciadło czasu"

 • 2021-11-27 09:37

  Dawno, dawno temu… – każde dziecko Wam powie, że tak zaczynają się wszystkie dobre opowieści. W tej książce znalazł się zbiór legend i historii powtarzanych szeptem, z ust do ust, przez zaaferowanych mieszkańców śląskich miejscowości położonych w pobliżu naszych pięknych, rodzimych zamków i pałaców lub pozostałych po nich ruin

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 3889Wszystkich: 12784457

Zegary powiatu ząbkowickiego

Rynek w Ząbkowicach Śląskich. Źródło: fotopolska.eu
Rynek w Ząbkowicach Śląskich. Źródło: fotopolska.eu

     Zegary od wieków umieszczane były na ścianach wież kościołów i ratuszy. Ich dźwięk wyznaczał rytm życia miasta i wsi. Określał początek i koniec dnia pracy. W powiecie ząbkowickim zachowało się kilka interesujących zegarów. Pisze dziś o nich Kamil Pawłowski.

     Najważniejszym świeckim obiektem w mieście średniowiecznym, jak i nowożytnym był ratusz. Jego wysoka wieża świadczyła o zamożności mieszkańców. Na jej ścianach umieszczano zegar, który odmierzał czas. Kiedy dokładnie na wieży ząbkowickiego ratusza pojawił się zegar – tego jednak nie wiemy.

Pół zegar

     Martin Koblitz w swojej kronice wspomina, że 13 lipca na wieży został umieszczony zegar słoneczny. W 1618 r. na wieży zamontowano nowy mechanizm zegarowy, którego koszt wyniósł 600 talarów. Był to tak zwany „pół zegar”, który posiadał tarcze numerowane od 1 do 12, w odróżnieniu do swojego poprzednika, który posiadał numerację w systemie 24-godzinnym. W 1686 r. rada miejska Ząbkowic Śląskich zdecydowała o wykonaniu nowego zegara wieżowego. Zegar na wieży ratusza jak i cały obiekt został zniszczony w wyniku wielkiego pożaru miasta w 1858 r. Nowy, neogotycki gmach, którego budowę według planów Alexisa Langera ukończono w 1865 r., również otrzymał wysoką na 75 m wieżę z zegarem. Jego mechanizm zachował się w jej wnętrzu do dziś, choć nie jest czynny.

Zegar na krzywej wieży

     Zegar umieszczony jest również na symbolu Ząbkowic Śląskich – Krzywej Wieży. Jej funkcja jako dzwonnica kościoła parafialnego św. Anny wydaje się dziś bezsporna, choć jeszcze badacze niemieccy wysnuwali przypuszczenia o jej pierwotnym charakterze jako wieży zamkowej lub bramy miejskiej.

     Na wieży kościoła w Starym Henrykowie również zachował się mechanizm zegara, będący jednak w złym stanie. Nie zachowała się również tabliczka informująca o wykonawcy. Ze ścian wieży usunięto również tarcze zegara, widoczne jeszcze doskonale na przedwojennych fotografiach.

     Interesujący mechanizm zegara zachował się na jednej z dwóch wież kościoła pomocniczego pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Zuzanny w Stolcu (zdjęcie). Został on wykonany przez firmę Eppner & Co ze Srebrnej Góry w 1874 r. Informuje o tym zachowana do dziś tabliczka, na której odczytać można również numer seryjny mechanizmu – 150. Jak informuje zapis w kronice ewangelickiej parafii w Stolcu konieczność zakupu nowego zegara spowodowana była złym stanem wcześniejszego, pochodzącego z 1867 r. Kosz budowy nowego wyniósł ok. 417 talarów. Montaż nowego zegara przypadł na koniec sierpnia 1875 r.

Kowal zegarmistrzem

     Interesująca jest historia zegara na wieży kościoła w Ciepłowodach. Pierwsze informacje o istnieniu zegara wieżowego znajdują się w protokole wizytacyjnym tutejszej parafii z 1666 r. Łaciński tekst określa zegar jako „średniej wielkości”. W 1808 r. w wyniku wielkiego pożaru kościoła, szkoły, plebanii i wielu wiejskich zabudowań spłonąć musiał również zegar. W dokumencie, którym umieszczono w gałce na szczycie odbudowanej wieży, datowanym na 30 października 1809 r. wspomina się, że nowy zegar wykonał kowal i zegarmistrz Lampel z Komorowic. W 1889 r. wrocławski zegarmistrz August Winkler wykonał dla tutejszego kościoła nowy zegar, którego poświęcenie miało miejsce 8 listopada. Mechanizm zegara zachował się do dziś na wieży kościoła, tarcze zaś zostały zdemontowane z kościelnej wieży i zdeponowane w zabudowaniach parafialnych.

[Kamil Pawłowski – Gazeta Ząbkowicka]
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Z D2022-01-15 08:10

  I po co zdementowano tarcze zegara skoro sam mechnizm jest do dzisiaj?

Komentarz
Facebook