Będzie wieża na Čertovej horze
Zarzucona na kilka miesięcy realizacja projektu budowy wieży widokowej na górującej ponad Harrachovem Čertovej horze, znów ma szansę zostać dokończona. Dzięki przyłączeniu się Harrachova do transgranicznego projektu „polsko-czeskiej grzbietówki”, znajdą się pieniądze na realizację przedsięwzięcia. W projekcie bierze obecnie udział 29 partnerów, którzy na swym terenie chcą budować m.in. punkty lub wieże widokowe. Oprócz Harrachova, są między nimi na przykład Albrechtice v Jizerských horách, Bílý Potok, Rokytnice nad Jizerou, Jelenia Góra czy Szklarska Poręba.
14 kwietnia, o godzinie 17:00, w hotelu Sklář odbędzie się publiczna prezentacja projektu nowej wieży, przygotowana przez architektów ze studia projektowego Mjölk. Prezentacja połączona będzie z dyskusją, w której swe zdanie na temat budowli będzie mógł wyrazić każdy. Architekci, jak sami przyznają, są przygotowani na krytykę, bo nigdy nie uda się zadowolić wszystkich gustów, ale chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i wątpliwości.
Jan Mach ze studia projektowego Mjölk tłumaczy, że prosta architektura wieży oraz materiał, z jakiego zostanie wykonana, ma wobec warunków panujących na Čertovej horze, duże znaczenie. Góra wznosi się na wysokość 1020 m, przez dużą część roku panują na niej zimowe warunki, dlatego architekci zdecydowali się na użycie betonu, który jest trwałym materiałem i jednocześnie łatwym do utrzymania w trudnych warunkach. Z tego samego powodu, a także dlatego by wieża przez cały rok mogła być samoobsługowa, zdecydowano się na prosty, minimalistyczny jej kształt. Nie bez znaczenia był tutaj także aspekt ekonomiczny.
Studio projektowe Mjölk ma spore doświadczenie w tworzeniu miejsc przeznaczonych dla turystów. Obecnie pracuje na przykład nad stworzeniem ścieżki dydaktycznej i miejsca widokowego na Malym Špičáku koło Tanvaldu. Przygotowana zostanie trasa wycieczkowa wzdłuż dawnego toru saneczkowego, o którego dziejach i ciekawostkach będą informowały tablice na szlaku.