Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-02-01 09:34

  555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

 • 2024-01-10 21:30

  Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

 • 2024-01-10 21:20

  Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

 • 2023-11-09 09:43

  Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

 • 2023-11-08 16:23

  Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 726Wszystkich: 13754336

Betonowy blok opowiada swą historię

2022-10-21 19:59

     Przejeżdżając niezliczoną ilość razy przez graniczny most na Dzikiej Orlicy, z Mostowic do Orlickiego Záhoří, długo nie zwracałem jakiejś szczególnej uwagi na pierwszy po lewej stronie dom. Ładna roubenka cieszyła zawsze oko, ale nigdy nie pomyślałem o niej, jako o miejscu szczególnie związanym z historią regionu. A tymczasem okazuje się, że na jej miejscu znajdował się w czasach I Republiki (przed II wojną światową) posterunek celny.

     Obecny dom pochodzi z lat 60-tych XX wieku. Stanął na miejscu wspomnianego posterunku celnego i w niczym nie przypomina swego poprzednika. Jednak pozostały elementy, które związane są z dawnym przejściem granicznym.

     Przede wszystkim w oczy rzuca się duży, betonowy blok przy chacie, a także wbite w ziemię, metalowe szyny. Betonowy blok miał uniemożliwiać przejazd przez granicę bez kontroli celnej. Droga prowadziła wówczas tuż przy obecnej chacie i przejazd tarasowała gruba, opuszczana zapora, na pewno nie do sforsowania przez samochód osobowy. Gdyby nie wielki blok, jadąc od strony niemieckiej (obecnie polskiej) można by ją ominąć z lewej strony. Dodatkowo wbito w ziemię stalowe szyny, uniemożliwiające obejście zabezpieczeń. W bloku zauważyć można również wmurowany w niego kawał drewna (od strony chaty). Służył do przybijania elementów odblaskowych, by jadące w nocy samochody nie wpadały na betonową przeszkodę. W latach 1936-38 w taki sposób, jak w Orlickim Záhoří zabezpieczonych było 2 400 miejsc na granicy Czechosłowacji z Niemcami, Polską i Węgrami. Jest to wyjątkowy zabytek.

     Sama zapora nie zachowała się, ale jak wyglądała można zobaczyć przy bunkrze piechoty N-S 82 Březinka, położonym ponad Náchodem. Została tam przeniesiona i odrestaurowana w 2000 roku z niedalekiej miejscowości Žďárky

     - W tamtym czasie czechosłowaccy celnicy i strażnicy, jako jedno ze swych zadań, mieli pozyskiwanie wśród niemieckiej, demokratycznie nastawionej ludności, chętnych do współpracy informatorów. Ci ludzie byli jednak cały czas pod presją swoich sąsiadów, sympatyzujących z nazistami. W Orlickim Záhoří również był informator, który współpracował z czechosłowacką żandarmerią. Niemcy sudeccy, gdy dowiedzieli się o tym, pobili go na śmierć. Czechosłowacki żandarm służący tutaj wspominał, że miał swoje stanowisko obserwacyjne na granicy lasu ponad miejscowością i gdy odbywał się lincz informatora w centrum wsi, maltretowany krzyczał tak głośno, że słychać go było aż pod lasem. Takie historie wydarzały się i robili to Niemcy Niemcom… - mówi Jan Hrubecký, miłośnik regionu i historii wojskowości, dyrektor Muzeum Wojny 1866.

     Dzisiaj na miejscu budynku dawnego urzędu celnego stoi drewniana chata z lat 60-tych XX wieku. Chata o nawiązującej do dawnej historii miejsca nazwie Celnice oferuje noclegi – można ją wynająć.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Zielarka z Grabowca2022-10-23 22:31

  Przypomniały mi się w związku z tym artykułem słowa jeszcze innego utworu z pradziejów polskiego rocka (Brygada Kryzys - "Radioaktywny blok"):
  Beton, beton
  Dom, dom
  Winda, dom
  Dom, beton
  Ściana, beton
  Beton, dom
  Sklep, beton
  Praca, dom
  Radioaktywny blok!

  Tak to sobie pankrokowo (można tak napisać?) chłopcy ongiś śpiewali.... Płyta się nazywa "Centrala".

 • Zielarka z Grabowca2022-10-22 19:29

  "Granice, muru, zasieki, zapory...." (Maanam, Die Grenze). Niektórzy wierzyli, że chronią przed covidem - wystarczy zakazać i po problemie. "Ludzie bez twarzy, ludzie bez serc - granice...." (nadal Maanam).

Komentarz
Facebook