Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 774Wszystkich: 13967027

Co nas czeka w Muzeum Narodowym w 2019 roku?

2019-01-16 21:36
  • Michał Willmann: Autoportret
    Michał Willmann: Autoportret

     Miniony rok okazał się dla wrocławskiego Muzeum Narodowego i jego oddziałów bardzo dobrym rokiem. Na spotkaniu z dziennikarzami, podsumowania i jego oceny dokonał Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego. Przedstawił także plany na najbliższe miesiące, które zapowiadają się niezwykle ciekawie.

     Przede wszystkim warto wspomnieć, że w ubiegłym roku cztery placówki (oprócz Muzeum Narodowego w skład zespołu wchodzą: Pawilon Czterech Kopuł, Muzeum Panorama Racławicka oraz Muzeum Etnograficzne) odwiedziło w sumie ponad 570 tysięcy osób, co jest kolejnym rekordem frekwencji (w 2017 roku progi wyżej wymienionych muzeów przekroczyło o 15 000 osób mniej). Wydaje się to też niewiarygodne, ale w ubiegłym roku przeprowadzonych zostało 2 569 lekcji i imprez edukacyjnych, a także 1 193 konserwacje zabytków. Liczby te pokazują, że wrocławskie muzea żyją, a ich pracownicy są niezwykle aktywni.

     Rok 2018 był też rokiem jubileuszowym, bowiem Muzeum Narodowe obchodziło 70-lecie swego istnienia. Było to przyczynkiem do wielu działań, które przybliżyły je publiczności, stając się dla niej bardziej przystępne. Powstała nowa strona internetowa, która przyciągnęła przez ostatni rok 1 173 127 internautów. Ważnym wydarzeniem było również powołanie do życia Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Przynależność do niego pozwala m.in. na nieograniczony wstęp na wystawy muzealne, a także możliwość uczestnictwa w zamkniętych dla szerszej publiczności zajęciach i wydarzeniach. Szczegóły oraz informacje, jak zostać członkiem stowarzyszenia znajdują się na stronie mnwr.pl/stowarzyszenie-przyjaciol-muzeum.

     A co nas czeka w 2019 roku? W skrócie powiedzieć można, że 21 wystaw, w tym 10, które zorganizowane zostaną poza Wrocławiem. Między innymi kolejne obrazy trafią do zamku Książ, gdzie już teraz znajduje się spora ich kolekcja, prezentowana w ramach wystawy „Metamorfozy zamku Książ”. W Środzie Śląskiej zaprezentowany zostanie skarb średzki, a poza tym dzieła będące własnością wrocławskiego muzeum trafią na wystawy czasowe do Zielonej Góry oraz Berlina.

Dyrektor Piotr Oszczanowski zwykł mawiać, że „rok bez Willmanna jest rokiem straconym”, dlatego prawdziwa gratka dla miłośników śląskiej sztuki barokowej czekać będzie w grudniu, gdy w Pawilonie Czterech Kopuł otwarta zostanie wystawa, na której zobaczyć będzie można blisko 100 dzieł wielkiego mistrza, w tym wiele nigdzie do tej pory nie wystawianych. Nie chcąc zapeszać, dyrektor nie zdradził wielu szczegółów, ale zapowiedział, że będzie to niezwykłe wydarzenie, pełne niespodzianek.

     Ciekawie zapowiada się też rok w pozostałych oddziałach. Muzeum Etnograficzne skupi się na muzyce, a jednym z ważniejszych wydarzeń będzie wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu oraz wystawa akordeonów, na której zobaczymy kolekcję Pawła Nowaka. Wśród kilkudziesięciu instrumentów znajdą się też jedne z najstarszych, nawet 200-letnie. Muzeum Panorama Racławicka kontynuuje z kolei cykl wystaw poświęconych Tadeuszowi Kościuszce. W 2019 przedstawiona zostanie kolekcja Krzysztofa Lachowicza, która obejmuje kilkuset odznak z całego świata. Najstarsze pochodzą z XIX wieku.

     Wrocławskie Muzeum Narodowe warto odwiedzić o każdej porze roku, nawet kilka razy w roku, bo wielość i różnorodność wystaw czasowych jest tak duża, że wciąż zobaczyć tu można coś nowego, ciekawego, często ściśle związanego z naszym regionem, będącego świetną ilustracją jego burzliwych, a przez to niezwykle ciekawych dziejów.

Waldemar Brygier
 

 


Zobacz także:
strona www Muzeum Narodowego we Wrocławiu 
strona www Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego we Wrocławiu 
 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Silesiophilus2019-01-18 22:03

    Znowu Willmann? To już zaczyna być nudne.

Komentarz
Facebook