Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-02-01 09:34

  555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

 • 2024-01-10 21:30

  Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

 • 2024-01-10 21:20

  Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

 • 2023-11-09 09:43

  Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

 • 2023-11-08 16:23

  Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 825Wszystkich: 13754435

Dla ptaków i piwa

źródło: navstivtejeseniky.cz
źródło: navstivtejeseniky.cz
2015-04-18 07:30

     Jedyna okazja, by wybrać się w Jesioniki na wyprawę ornitologiczną nadarzy się wszystkim miłośnikom przyrody w sobotę, 18 kwietnia. Ekspedycję poprowadzi znawca ptaków Zdeněk Vermouzek, dyrektor Czeskiego Związku Ornitologicznego, który nauczy uczestników rajdu, jak rozpoznawać niektóre gatunki ptaków nie tylko po wyglądzie, ale też po głosach.

     „Rozpoznawanie ptaków to znakomita zabawa i trochę kunsztu” - mówi Zdeněk Vermouzek, który sam potrafi rozpoznać po wyglądzie 300 gatunków ptaków, czyli praktycznie wszystkie żyjące w Europie. „W ogóle nie musimy być specjalistami, aby obserwować i podziwiać śpiew ptaków, wdzięk ich lotu i wszelkie inne przejawy życia ptaków. Wystarczy, jeśli umiemy patrzeć i słuchać” - dodaje znany ornitolog.

     W kwietniu ptaki przygotowują się do gniazdowania i śpiewają praktycznie przez cały dzień. Ogólnie jednak obowiązuje zasada, że najlepiej obserwuje się je rano i dlatego spotkanie uczestników wyprawy ornitologicznej jest już o pół do ósmej na terenie browaru Holba, przed restauracją Pivovarská w Hanušovicach, dokąd wyprawa wróci mniej więcej dwie i pół godziny później.

     Stylowa restauracja Pivovarská oferuje miejscowe specjały i przyjemne miejsce do posiedzenia przy „Prawdziwym piwie z gór“. Częścią restauracji jest Muzeum Browaru z ekspozycją browarniczą, poświęconą produkcji piwa dawniej i dziś. Obiekt znajduje się bezpośrednio na terenie browaru Holba, rozciąga się stąd atrakcyjny widok na stawy browaru, można też przenocować w nowoczesnych apartamentach.

     Właśnie we wspomnianym Muzeum Browaru schronienie znajdą członkowie wyprawy ornitologicznej, jeśli nad Hanušovicami zapanuje niesprzyjająca pogoda. Liczba uczestników jest ograniczona, dlatego udział należy potwierdzić e-mailem na muzeum@holba.cz lub telefonicznie pod numerem 724 776 384. Więcej na www.holba.cz.

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook