Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 504Wszystkich: 13966757

Dolnośląska Perła Manieryzmu - wystawa w Kobierzycach

źródło: Wikipedia
źródło: Wikipedia
2022-07-08 10:36

     W środę 13 lipca 2022 r. o godzinie 13:00 zapraszamy na otwarcie plenerowej wystawy poświęconej wyjątkowemu dolnośląskiemu zabytkowi z przełomu XVI i XVII wieku - manierystycznemu kościołowi p.w. Świętej Trójcy w Żórawinie. Wystawa będzie dostępna przy alei Pałacowej 1 w Kobierzycach (naprzeciwko Urzędu Gminy Kobierzyce).

O wystawie

     „Święta Trójca naszym dziedzictwem” to monograficzna ekspozycja poświęcona historii kościoła pw. Świętej Trójcy w Żórawinie. Po raz pierwszy świątynia została wymieniona w rejestrze dziesięcin nuncjusza papieskiego Galharda de Carceribus w 1335 roku. Tytuł wystawy zaczerpnięty został z łacińskiej inskrypcji, wieńczącej rzeźbiarskie wyobrażenie Trójcy Świętej w ołtarzu głównym kościoła. Intencją jej autora u progu XVII w. była chęć zjednoczenia dwóch zwaśnionych konfesji – katolików i luteran.

     Wystawa ma na celu w sposób syntetyczny i dostępny, przedstawienie historii kościoła wraz z okalającym go terenem wyspy kościelnej, ze szczególnym uwzględnieniem twórców jego manierystycznej przebudowy z początku XVII wieku, a w szczególności inicjatora przebudowy świątyni, właściciela i mecenasa sztuki – Adama von Hanniwaldt.

     Na potrzeby wystawy wybrane zostały najciekawsze materiały ikonograficzne dające wyobrażenie o dawnej świetności zabytku. Ekspozycja unaocznia także całokształt rozproszonego i częściowo utraconego materialnego dziedzictwa kościoła, zwłaszcza wartość jego bezcennego wyposażenia, które obecnie znajduje się poza obiektem wzbogacając muzealne kolekcje.

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Zielarka z Grabowca2022-07-24 21:38

    Gdyby nie przemielono ludziom mózgów "po warszawsku" (czyli antyśląsko), byłaby to śląska perła manieryzmu.... a tak lud myśli, że Wrocław nie leży na Śląsku, tym samym Żórawina.... A może "perła manieryzmu powiatu wrocławskiego", albo "...gminy Żórawina", albo "...wsi Żórawina". I tak oto promocja staje się groteską.... (a jedno z najważniejszych dzieł z żórawińskiego kościoła nadal jako jakieś trofeum zdobi pewne muzeum w Warszawie, niczym np. ...Madonna głogowska Muzeum Puszkina w Moskwie. PS. Kwestię nadużywania wielkich liter pozostawię bez komentarza. PS. II. Ładne zdjęcie kościoła z tej Wikipedii. PS. III. "Wyspa kościelna" to jednak spora przesada.

Komentarz
Facebook