Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-02-01 09:34

  555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

 • 2024-01-10 21:30

  Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

 • 2024-01-10 21:20

  Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

 • 2023-11-09 09:43

  Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

 • 2023-11-08 16:23

  Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 169Wszystkich: 13665639

filmowcy upodobali sobie Jesioniki

2015-03-20 09:06

     Z pięćdziesięciu pięciu filmów, które w ubiegłym roku zostały nakręcone w Czechach, „Díra u Hanušovic“ i „Krásno“ należą do najlepszych, jakie zaoferowała czeska kinematografia. Oba obrazy nakręcone w Jesionikach, podczas wręczania Czeskich Lwów zdobyły w sumie cztery szklane figurki.

     Uroczyste wręczenie nagród Czeskiej Akademii Filmowej przyniosło wiele niespodzianek. Już w pierwszej części sobotniego wieczoru było oczywiste, że film Krásno, który nakręcił reżyser Ondřej Sokol w swoim rodzinnym Šumperku, nie wyjedzie bez laurów. Czeskiego Lwa zdobył Jan P. Muchow za muzykę. Symboliczny bank z nagrodami za kreacje aktorskie rozbili aktorzy z Dejvickiego divadla (teatru), którzy wystąpili w filmie „Díra u Hanušovic“ Miroslava Krobota, do którego zdjęcia powstały w Vikanticach.

     Zarówno „Díra u Hanušovic”, jak i film „Krásno” przyciągnęły do kin w regionie tysiące widzów. Oba znakomite filmy powstały we współpracy z Jeseníky Film Office, które jest prowadzone przez stowarzyszenie Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.

     - Dobrą wiadomością jest to, że także w tym roku w Jesionikach będą się tłoczyć sztaby filmowe i telewizyjne. Często współpracujemy z Czeską Telewizją przy przygotowywaniu reportaży do programu „Toulavá kamera“ (Wędrująca kamera), w ubiegłym roku kamera zawędrowała w Jesioniki aż osiem razy - mówi z satysfakcją dyrektorka stowarzyszenia Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Andrea Závěšická.

     W Jesionikach w tym roku powstaną między innymi zdjęcia do filmu podróżniczego „Czerwony kapitan”, malowniczy krajobraz przyciąga też czołowych dokumentalistów. - Tworzy tutaj na przykład reżyser Petr Krejčí. Miałam możliwość obejrzeć zwiastun planowanego przez niego cyklu dokumentalnego i muszę przyznać, że miałam gęsią skórkę. Prawdopodobnie możemy się cieszyć na przyrodoznawcze dokumenty światowego formatu w stylu BBC -  powiedziała Andrea Závěšická.

www.navstivtejeseniky.cz
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook