Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2023-01-29 17:54

  Wznowienie długo oczekiwanej przez miłośników naszego regionu książki Krzysztofa R. Mazurskiego "Miłość i dramaty królewny Marianny", wreszcie dojdzie do skutku. Premiera planowana jest na 6 marca 2023 roku i oczywiście od tego momentu książka będzie dostępna w naszej Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej. 6 marca to świetny moment na jej wydanie, tuż przed Świętem Kobiet, a więc i świętem wspaniałej kobiety, jaką była, związana mocno z Dolnym Śląskiem, królewna Marianna Orańska...

 • 2022-12-27 22:28

  Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca – Ještědowi.

 • 2022-11-18 11:42

  Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii

 • 2022-11-15 12:29

  Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością

 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 0Wszystkich: 13199870

filmowcy upodobali sobie Jesioniki

2015-03-20 09:06

     Z pięćdziesięciu pięciu filmów, które w ubiegłym roku zostały nakręcone w Czechach, „Díra u Hanušovic“ i „Krásno“ należą do najlepszych, jakie zaoferowała czeska kinematografia. Oba obrazy nakręcone w Jesionikach, podczas wręczania Czeskich Lwów zdobyły w sumie cztery szklane figurki.

     Uroczyste wręczenie nagród Czeskiej Akademii Filmowej przyniosło wiele niespodzianek. Już w pierwszej części sobotniego wieczoru było oczywiste, że film Krásno, który nakręcił reżyser Ondřej Sokol w swoim rodzinnym Šumperku, nie wyjedzie bez laurów. Czeskiego Lwa zdobył Jan P. Muchow za muzykę. Symboliczny bank z nagrodami za kreacje aktorskie rozbili aktorzy z Dejvickiego divadla (teatru), którzy wystąpili w filmie „Díra u Hanušovic“ Miroslava Krobota, do którego zdjęcia powstały w Vikanticach.

     Zarówno „Díra u Hanušovic”, jak i film „Krásno” przyciągnęły do kin w regionie tysiące widzów. Oba znakomite filmy powstały we współpracy z Jeseníky Film Office, które jest prowadzone przez stowarzyszenie Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.

     - Dobrą wiadomością jest to, że także w tym roku w Jesionikach będą się tłoczyć sztaby filmowe i telewizyjne. Często współpracujemy z Czeską Telewizją przy przygotowywaniu reportaży do programu „Toulavá kamera“ (Wędrująca kamera), w ubiegłym roku kamera zawędrowała w Jesioniki aż osiem razy - mówi z satysfakcją dyrektorka stowarzyszenia Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Andrea Závěšická.

     W Jesionikach w tym roku powstaną między innymi zdjęcia do filmu podróżniczego „Czerwony kapitan”, malowniczy krajobraz przyciąga też czołowych dokumentalistów. - Tworzy tutaj na przykład reżyser Petr Krejčí. Miałam możliwość obejrzeć zwiastun planowanego przez niego cyklu dokumentalnego i muszę przyznać, że miałam gęsią skórkę. Prawdopodobnie możemy się cieszyć na przyrodoznawcze dokumenty światowego formatu w stylu BBC -  powiedziała Andrea Závěšická.

www.navstivtejeseniky.cz
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook