Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

 • 2022-06-30 10:33

  Każdy Polak słyszał o Nysie Łużyckiej, rzece wyznaczającej zachodnią granicę naszego kraju, ale mało kto zastanawia się, skąd ten przymiotnik „łużycka” w jej nazwie. W powszechnym przekonaniu z Niemcami sąsiaduje na tym odcinku Dolny Śląsk. Nic bardziej mylnego! Po obu stronach granicy na Nysie leżą Łużyce — prastara kraina, przed z górą tysiącleciem zasiedlona przez czwarty, obok Polaków, Czechów i Słowaków, naród zachodniosłowiański — Serbów Łużyckich

 • 2022-01-19 22:46

  Skąd wzięła się nazwa Karpacz? Czy w Karkonoszach znajdziemy nazwy "tatrzańskie"? Kogo nazywa się „pierwszą damą karkonoskich opowieści”? Kto ma więcej Karkonoszy? My czy Czesi? Gdzie w Karkonoszach miała staną olbrzymia pieczarka? To tylko niektóre z zagadek, jakie znalazły się w najnowszej książce Waldemara Brygiera i Anny Zygmy, zatytułowanej "555 zagadek o Karkonoszach". Aby poznać wszystkie tematy (zagadki) poruszone w książce, trzeba zatem przeczytać ich jeszcze 550!

 • 2021-12-03 10:44

  Blisko dwie dekady minęły od wyda­nia pierwszego srebrnogórskiego albumu „Srebrna Góra. Spojrzenie w przeszłość". Przez ten czas intensywnie poszukiwaliśmy kolejnych ilustracji i pocztówek, zdobywa­liśmy nowe informacje o tym niezwykłym miasteczku i górującej nad nim twierdzy. Efektem naszych wysiłków jest album, który z przyjemnością oddajemy teraz w Państwa ręce: „Srebrna Góra. Zwierciadło czasu"

 • 2021-11-27 09:37

  Dawno, dawno temu… – każde dziecko Wam powie, że tak zaczynają się wszystkie dobre opowieści. W tej książce znalazł się zbiór legend i historii powtarzanych szeptem, z ust do ust, przez zaaferowanych mieszkańców śląskich miejscowości położonych w pobliżu naszych pięknych, rodzimych zamków i pałaców lub pozostałych po nich ruin

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 3222Wszystkich: 12783790

Fundacja Polska górom! przetłumaczyła mapę Helwiga

2022-02-01 18:32

     Mapa Śląska Martina Helwiga została wydrukowana w Nysie w 1561 roku, przez ponad 200 lat była wzorem dla kolejnych wydań map Śląska a po prawie 500 latach, doczekała się nowego wydania. Zawartość mapy została przetłumaczona przez Tomasza Garpiela (Pan Przewodnik) z wykształcenia geografa, założyciela Fundacji Polska górom!, która promuje turystykę górską, działania przyrodnicze i ekologiczne oraz zabytki i atrakcje turystyczne województwa dolnośląskiego. Jako fundacja są przedsiębiorstwem społecznym, co oznacza, że zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami i osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

     Mapa Śląska Martina Helwiga przedstawia obszar Górnego i Dolnego Śląska oraz przygranicznych terenów Górnych Łużyc, Wielkopolski i ziemi kłodzkiej. Helwig umieścił na niej sygnaturki ponad 370 obiektów: wsi, miast, zamków i klasztorów. Wszystkie obiekty na mapie zostały podpisane dość słabo czytelną czcionką. Tylko największe miasta posiadają nazwy pisane kapitalikami, które łatwo dziś odczytać m.in.: BRESLAW, OPPELEN, NEISSE czy TESCHE, a mniejsze miejscowości są bardzo trudne do rozszyfrowania, czasem wręcz niemożliwe.

     – Chcieliśmy dać współczesnemu odbiorcy możliwość samodzielnego i świadomego korzystania z zawartości mapy – mówi Tomasz Garpiel.

     Drugim projektem Fundacji Polska górom! jest mapa zdrapka "Odkrywaj Dolny Śląsk”, która pozwala odwiedzić popularne i mniej popularne zabytki oraz atrakcje turystyczne województwa dolnośląskiego. Ze wszystkich interesujących miejsc na Dolnym Śląsku wybrano 101 miejscowości, zabytków lub obiektów turystycznych.

     Wspomniane produkty od Fundacji Polska górom! można zakupić w ich sklepie internetowym Duch Gór, który powstał, aby wesprzeć działalność fundacji.

     Fundacja Polska górom! organizuje również warsztaty przyrodnicze i prowadzi działania ekologiczne. Współpracuje przy tym z zespołem edukatorów przyrodniczych, teriologów, ornitologów. W najbliższym czasie odbędą się „Wilcze warsztaty”, a później ,,Noc Sów”. Celem warsztatów jest propagowanie dobrych praktyk względem sudeckiej fauny i flory ze szczególnym uwzględnieniem drapieżników. Ponadto, zespół fundacji stworzył aplikację ,,Zmieć Śmieć”, która ma zachęcić turystów do podnoszenia ze szlaku pozostawionych tam śmieci i wyrzucenia ich do kosza poza terenem lasu. Trwają ostatnie testy wdrożeniowe aplikacji.

     Jeżeli ktoś chce dowiedzieć się więcej o produktach i projektach Fundacji Polska górom! lub wesprzeć jej działalność,  to zapraszam na stronę polskagorom.pl lub profil facebookowy.

Krzysztof Augustynowicz
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Zielarka z Grabowca2022-02-01 19:11

  "...a mniejsze miejscowości są bardzo trudne do rozszyfrowania, czasem wręcz niemożliwe.". Ciekawe które są wręcz niemożliwe....

Komentarz
Facebook