Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-05-19 23:27

  Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

 • 2024-05-17 08:15

  Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

 • 2024-05-17 08:10

  28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

 • 2024-04-17 11:23

  Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

 • 2024-04-17 10:44

  Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 2807Wszystkich: 13831553

Fundacja Polska górom! przetłumaczyła mapę Helwiga

2022-02-01 18:32

     Mapa Śląska Martina Helwiga została wydrukowana w Nysie w 1561 roku, przez ponad 200 lat była wzorem dla kolejnych wydań map Śląska a po prawie 500 latach, doczekała się nowego wydania. Zawartość mapy została przetłumaczona przez Tomasza Garpiela (Pan Przewodnik) z wykształcenia geografa, założyciela Fundacji Polska górom!, która promuje turystykę górską, działania przyrodnicze i ekologiczne oraz zabytki i atrakcje turystyczne województwa dolnośląskiego. Jako fundacja są przedsiębiorstwem społecznym, co oznacza, że zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami i osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

     Mapa Śląska Martina Helwiga przedstawia obszar Górnego i Dolnego Śląska oraz przygranicznych terenów Górnych Łużyc, Wielkopolski i ziemi kłodzkiej. Helwig umieścił na niej sygnaturki ponad 370 obiektów: wsi, miast, zamków i klasztorów. Wszystkie obiekty na mapie zostały podpisane dość słabo czytelną czcionką. Tylko największe miasta posiadają nazwy pisane kapitalikami, które łatwo dziś odczytać m.in.: BRESLAW, OPPELEN, NEISSE czy TESCHE, a mniejsze miejscowości są bardzo trudne do rozszyfrowania, czasem wręcz niemożliwe.

     – Chcieliśmy dać współczesnemu odbiorcy możliwość samodzielnego i świadomego korzystania z zawartości mapy – mówi Tomasz Garpiel.

     Drugim projektem Fundacji Polska górom! jest mapa zdrapka "Odkrywaj Dolny Śląsk”, która pozwala odwiedzić popularne i mniej popularne zabytki oraz atrakcje turystyczne województwa dolnośląskiego. Ze wszystkich interesujących miejsc na Dolnym Śląsku wybrano 101 miejscowości, zabytków lub obiektów turystycznych.

     Wspomniane produkty od Fundacji Polska górom! można zakupić w ich sklepie internetowym Duch Gór, który powstał, aby wesprzeć działalność fundacji.

     Fundacja Polska górom! organizuje również warsztaty przyrodnicze i prowadzi działania ekologiczne. Współpracuje przy tym z zespołem edukatorów przyrodniczych, teriologów, ornitologów. W najbliższym czasie odbędą się „Wilcze warsztaty”, a później ,,Noc Sów”. Celem warsztatów jest propagowanie dobrych praktyk względem sudeckiej fauny i flory ze szczególnym uwzględnieniem drapieżników. Ponadto, zespół fundacji stworzył aplikację ,,Zmieć Śmieć”, która ma zachęcić turystów do podnoszenia ze szlaku pozostawionych tam śmieci i wyrzucenia ich do kosza poza terenem lasu. Trwają ostatnie testy wdrożeniowe aplikacji.

     Jeżeli ktoś chce dowiedzieć się więcej o produktach i projektach Fundacji Polska górom! lub wesprzeć jej działalność,  to zapraszam na stronę polskagorom.pl lub profil facebookowy.

Krzysztof Augustynowicz
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Zielarka z Grabowca2022-02-01 19:11

  "...a mniejsze miejscowości są bardzo trudne do rozszyfrowania, czasem wręcz niemożliwe.". Ciekawe które są wręcz niemożliwe....

Komentarz
Facebook