Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2022-12-27 22:28

  Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca – Ještědowi.

 • 2022-11-18 11:42

  Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii

 • 2022-11-15 12:29

  Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością

 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

 • 2022-06-30 10:33

  Każdy Polak słyszał o Nysie Łużyckiej, rzece wyznaczającej zachodnią granicę naszego kraju, ale mało kto zastanawia się, skąd ten przymiotnik „łużycka” w jej nazwie. W powszechnym przekonaniu z Niemcami sąsiaduje na tym odcinku Dolny Śląsk. Nic bardziej mylnego! Po obu stronach granicy na Nysie leżą Łużyce — prastara kraina, przed z górą tysiącleciem zasiedlona przez czwarty, obok Polaków, Czechów i Słowaków, naród zachodniosłowiański — Serbów Łużyckich

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 17Wszystkich: 13077876

Fundacja Polska górom! przetłumaczyła mapę Helwiga

2022-02-01 18:32

     Mapa Śląska Martina Helwiga została wydrukowana w Nysie w 1561 roku, przez ponad 200 lat była wzorem dla kolejnych wydań map Śląska a po prawie 500 latach, doczekała się nowego wydania. Zawartość mapy została przetłumaczona przez Tomasza Garpiela (Pan Przewodnik) z wykształcenia geografa, założyciela Fundacji Polska górom!, która promuje turystykę górską, działania przyrodnicze i ekologiczne oraz zabytki i atrakcje turystyczne województwa dolnośląskiego. Jako fundacja są przedsiębiorstwem społecznym, co oznacza, że zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami i osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

     Mapa Śląska Martina Helwiga przedstawia obszar Górnego i Dolnego Śląska oraz przygranicznych terenów Górnych Łużyc, Wielkopolski i ziemi kłodzkiej. Helwig umieścił na niej sygnaturki ponad 370 obiektów: wsi, miast, zamków i klasztorów. Wszystkie obiekty na mapie zostały podpisane dość słabo czytelną czcionką. Tylko największe miasta posiadają nazwy pisane kapitalikami, które łatwo dziś odczytać m.in.: BRESLAW, OPPELEN, NEISSE czy TESCHE, a mniejsze miejscowości są bardzo trudne do rozszyfrowania, czasem wręcz niemożliwe.

     – Chcieliśmy dać współczesnemu odbiorcy możliwość samodzielnego i świadomego korzystania z zawartości mapy – mówi Tomasz Garpiel.

     Drugim projektem Fundacji Polska górom! jest mapa zdrapka "Odkrywaj Dolny Śląsk”, która pozwala odwiedzić popularne i mniej popularne zabytki oraz atrakcje turystyczne województwa dolnośląskiego. Ze wszystkich interesujących miejsc na Dolnym Śląsku wybrano 101 miejscowości, zabytków lub obiektów turystycznych.

     Wspomniane produkty od Fundacji Polska górom! można zakupić w ich sklepie internetowym Duch Gór, który powstał, aby wesprzeć działalność fundacji.

     Fundacja Polska górom! organizuje również warsztaty przyrodnicze i prowadzi działania ekologiczne. Współpracuje przy tym z zespołem edukatorów przyrodniczych, teriologów, ornitologów. W najbliższym czasie odbędą się „Wilcze warsztaty”, a później ,,Noc Sów”. Celem warsztatów jest propagowanie dobrych praktyk względem sudeckiej fauny i flory ze szczególnym uwzględnieniem drapieżników. Ponadto, zespół fundacji stworzył aplikację ,,Zmieć Śmieć”, która ma zachęcić turystów do podnoszenia ze szlaku pozostawionych tam śmieci i wyrzucenia ich do kosza poza terenem lasu. Trwają ostatnie testy wdrożeniowe aplikacji.

     Jeżeli ktoś chce dowiedzieć się więcej o produktach i projektach Fundacji Polska górom! lub wesprzeć jej działalność,  to zapraszam na stronę polskagorom.pl lub profil facebookowy.

Krzysztof Augustynowicz
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Zielarka z Grabowca2022-02-01 19:11

  "...a mniejsze miejscowości są bardzo trudne do rozszyfrowania, czasem wręcz niemożliwe.". Ciekawe które są wręcz niemożliwe....

Komentarz
Facebook