Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

  • 2023-10-22 12:08

    Tragiczne historie, które na przestrzeni wieków miały miejsce w Karkonoszach przedstawili autorzy książki „Zabójcze Karkonosze”. W pierwszej części Szymon Wrzesiński – historyk i publicysta w rzetelny sposób przedstawia dzieje katastrof naturalnych, które nawiedzały Karkonosze. Przeczytamy o niszczycielskich powodziach, lawinach czy tragicznych w skutkach gwałtownych burzach i zapoznamy się z przypadkami ich ofiar. Autor wzbogaca historie licznymi relacjami świadków i zapisami z kronik

  • 2023-09-11 20:54

    Przygotowany przez nas album powstał z czystej pasji, z rodzinnych rozmów o przeszłości i z szacunku dla dokonań minionych pokoleń piławian. Pocztówki prezentowane w tej publikacji pochodzą w większości z prywatnej kolekcji Lecha Przerwy. Siegnęliśmy ponadto do zbiorów przedwojennych fotografii przechowywanych w Haus Schlesien w Koenigswinter. Najstarsze wykonano pod koniec XIX wieku, najmłodsze w 1943 r., przedstawiają zatem Piławę Górną zamieszkaną przez niemiecką zasadniczo ludność w czasie niemieckich rządów

  • 2023-09-06 20:12

    Zapraszam na fascynującą podróż przez gminę Bolków, gdzie odkryjesz majestatyczne warownie, pełne legend o bohaterach, rycerzach i damach dworu. Poznasz historię budowy i przemian, jakie nasze zamki i pałace przeszły na przestrzeni wieków. Odkryjemy dla Ciebie unikalne detale architektoniczne, które skrywają w sobie nie tylko piękno, ale także opowieści o burzliwej przeszłości. Ten przewodnik po zamkach i pałacach pomoże Ci zgłębić historię tych miejsc i odkryć je na nowo...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 299Wszystkich: 13557096

Fundacja Polska górom! przetłumaczyła mapę Helwiga

2022-02-01 18:32

     Mapa Śląska Martina Helwiga została wydrukowana w Nysie w 1561 roku, przez ponad 200 lat była wzorem dla kolejnych wydań map Śląska a po prawie 500 latach, doczekała się nowego wydania. Zawartość mapy została przetłumaczona przez Tomasza Garpiela (Pan Przewodnik) z wykształcenia geografa, założyciela Fundacji Polska górom!, która promuje turystykę górską, działania przyrodnicze i ekologiczne oraz zabytki i atrakcje turystyczne województwa dolnośląskiego. Jako fundacja są przedsiębiorstwem społecznym, co oznacza, że zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami i osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

     Mapa Śląska Martina Helwiga przedstawia obszar Górnego i Dolnego Śląska oraz przygranicznych terenów Górnych Łużyc, Wielkopolski i ziemi kłodzkiej. Helwig umieścił na niej sygnaturki ponad 370 obiektów: wsi, miast, zamków i klasztorów. Wszystkie obiekty na mapie zostały podpisane dość słabo czytelną czcionką. Tylko największe miasta posiadają nazwy pisane kapitalikami, które łatwo dziś odczytać m.in.: BRESLAW, OPPELEN, NEISSE czy TESCHE, a mniejsze miejscowości są bardzo trudne do rozszyfrowania, czasem wręcz niemożliwe.

     – Chcieliśmy dać współczesnemu odbiorcy możliwość samodzielnego i świadomego korzystania z zawartości mapy – mówi Tomasz Garpiel.

     Drugim projektem Fundacji Polska górom! jest mapa zdrapka "Odkrywaj Dolny Śląsk”, która pozwala odwiedzić popularne i mniej popularne zabytki oraz atrakcje turystyczne województwa dolnośląskiego. Ze wszystkich interesujących miejsc na Dolnym Śląsku wybrano 101 miejscowości, zabytków lub obiektów turystycznych.

     Wspomniane produkty od Fundacji Polska górom! można zakupić w ich sklepie internetowym Duch Gór, który powstał, aby wesprzeć działalność fundacji.

     Fundacja Polska górom! organizuje również warsztaty przyrodnicze i prowadzi działania ekologiczne. Współpracuje przy tym z zespołem edukatorów przyrodniczych, teriologów, ornitologów. W najbliższym czasie odbędą się „Wilcze warsztaty”, a później ,,Noc Sów”. Celem warsztatów jest propagowanie dobrych praktyk względem sudeckiej fauny i flory ze szczególnym uwzględnieniem drapieżników. Ponadto, zespół fundacji stworzył aplikację ,,Zmieć Śmieć”, która ma zachęcić turystów do podnoszenia ze szlaku pozostawionych tam śmieci i wyrzucenia ich do kosza poza terenem lasu. Trwają ostatnie testy wdrożeniowe aplikacji.

     Jeżeli ktoś chce dowiedzieć się więcej o produktach i projektach Fundacji Polska górom! lub wesprzeć jej działalność,  to zapraszam na stronę polskagorom.pl lub profil facebookowy.

Krzysztof Augustynowicz
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Zielarka z Grabowca2022-02-01 19:11

    "...a mniejsze miejscowości są bardzo trudne do rozszyfrowania, czasem wręcz niemożliwe.". Ciekawe które są wręcz niemożliwe....

Komentarz
Facebook