Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 348Wszystkich: 13966601

Jesteśmy Żydami z Breslau - premiera filmu

2016-10-28 17:51

     Byli młodzi, patrzyli w przyszłość pełni oczekiwań, czuli się u siebie w Breslau, który zamieszkiwała wówczas trzecia co do wielkości gmina żydowska Niemiec. Potem Hitler doszedł do władzy. Od tego momentu tych żydowskich nastolatków wiąże wspólny los prześladowania przez Niemcy nazistowskie: niektórzy zmuszeni byli do ucieczki lub emigracji, inni nawet przeżyli obóz koncentracyjny Auschwitz. Pozbawieni domów, zdołali uciec, rozpierzchnąwszy się na wszystkie strony świata. Budowali swoje nowe życie w różnych krajach. Niemało z nich przyczyniło się w sposób znaczący do założenia i budowy Państwa Izrael.

     W centrum filmu są właśnie losy 14 ocalałych świadków historii. Oni nie tylko żywo pamiętają tamtejsze środowiska żydowskie w Breslau. Ich późniejsze doświadczenia pokazują imponujący, wielowymiarowy portret tego pokolenia. Niektórzy z nich nawet biorą na swoje barki daleką podróż do miasta urodzenia i udają się do dzisiejszego Wrocławia, gdzie spotykają polsko-niemiecką grupę młodzieży.

     Szczególnie w czasach rosnącego antysemityzmu film buduje most emocjonalny pomiędzy przeszłością a przyszłością tworzoną, z dużą odpowiedzialnością, przez nas wszystkich. W filmie uwzględnione zostają nowe miejsca zamieszkania bohaterów w Stanach Zjednoczonych, w Izraelu, w Anglii, we Francji, a nawet w Niemczech. W ten sposób film daje możliwość do wrażliwego pojęcia zasięgu „bycia-rzuconym-w-świat“. 

     Ważną rolą w filmie odgrywa także odbudowa nowej gminy żydowskiej we Wrocławiu. Przedstawienie tego wątku pokazuje w sposób bolesny rozmiar katastrofy. Kontrast do przeszłego, nieodwracalnie utraconego powiększy się w sposób bolesny i z drugiej jednak strony zarysowuje subtelną szansę nowego początku. 

     Premiera światowa filmu „Jesteśmy Żydami z Breslau” odbędzie się 6 listopada 2016 r. o godz. 17:00 w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu - Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Premiera niemiecka: na Festiwalu Filmowym w Cottbus, 12 listopada 2016 r. o godz. 16:00. Premiera w Berlinie: 13 listopada 2016 r. o godz. 16:00 w Zeughauskino (Deutsches Historisches Museum) w kooperacji z Fundacją Pomnik Pomordowanych Żydów Europy i z Dniami Kultury Żydowskiej 2016. W kinach w Niemczech od 17 listopada 2016 r.

     Kolejne seanse w Kinie Nowe Horyzonty:
   - 19 listopada –  godz. 17:15
   - 29 listopada – godz. 18:00
   - 4 grudnia – godz. 17:15
   - 13 grudnia – godz. 18:00

 


Zobacz także:
strona www Kina Nowe Horyzonty 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook