Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 418Wszystkich: 13702899

Książka o Libercu

2022-12-27 22:28

     Liberec jest jednym z najciekawszych turystycznie i krajoznawczo miast Republiki Czeskiej. Leżąca u podnóża Gór Izerskich stolica kraju (województwa) libereckiego przyciąga m.in. licznymi zabytkami, okolicznymi górami, w których każdy wędrowiec znajdzie atrakcyjne szlaki dla siebie, czy dobrą kuchnią, której można spróbować w licznych, wysokiej klasy restauracjach. Nic więc dziwnego, że tak wielu polskich turystów odwiedza Liberec. Gdybyście chcieli poznać Liberec od podszewki, polecamy niezwykłą publikację, jaka ukazała się w tym roku...

     „Książka o Libercu” ukazała się po raz pierwszy w 1996 roku, a osiem lat później ukazało się drugie, rozszerzone wydanie. Jak przekazuje nam wydawca książki, Roman Karpaš: cieszy fakt, że zainteresowanie mieszkańców Liberca nie ustawało, dlatego w końcu dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego ukazało się trzecie wydanie. Książka powiększyła się w ten sposób o ponad siedemdziesiąt dodatkowych stron, przedstawiających najważniejsze wydarzenia do 2020 roku.

     Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca i symbolowi miasta – Ještědowi. W odróżnieniu od poprzednich wydań, publikacja zawiera również obszerne streszczenie w języku angielskim i niemieckim.

     „Książkę o Libercu”, podobnie jak kilka innych, niezwykle cennych książek o Górach Izerskich, można zakupić na stronie wydawnictwa RK – polecamy!

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Tomasz Drożdż2022-12-31 02:42

    Szanowna Kobieto! Niczego ani nikogo w swoim komentarzu nie oceniłem i choćby z tego powodu zarzut prezentyzmu jest moooocno na wyrost. Nie znam jeszcze tego nowego ( i znacznie poszerzonego ) wydania książki.
    Natomiast wyraziłem nadzieję, że znajdzie się w niej obiektywny i pozbawiony emocji opis wydarzeń, które wstydliwie były przez Czechów pomijane praktycznie we wszelkich publikacjach. Co jednak nie znaczy, że się nie wydarzyły. Niczego nie oceniam - chcę najdokładniej poznać ten tragiczny fragment historii naszych sąsiadów.
    Od kilku lat z zainteresowaniem śledzę wysiłki społeczników z Niemiec i Czech, którzy powoli i z mozołem usuwają białe plamy ze wspólnej historii. Pomimo nadal odczuwalnego sprzeciwu tych, którzy nadal myślą, że zamiatanie faktów pod dywan stanowi jedyną słuszną metodę.


    Piszesz, że nie dziwi Cię zachowanie Czechów wobec Niemców. Niebezpiecznie przypomina mi to popularne stwierdzenie, że Żydzi zasłużyli na swój los, bo przecież ukrzyżowali Jezusa.

  • kobieta2022-12-30 17:55

    czy dobrze odczytuję w komentarzu T.D. powątpiewanie w przedstawienie sytuacji przejęcia miasta i okręgu libereckiego przez Czechów w 1945 r.? Jeśli tak to kłania się prezentyzm. Łatwo z dzisiejszej perspektywy oceniać tamte działania jako złe, niesłuszne, krzywdzące. Mnie nie dziwi zachowanie Czechów wobec pobratymców Konrada Henleina

  • Tomasz Drożdż2022-12-29 16:19

    Jestem bardzo ciekawy, czy w nowym i rozbudowanym wydaniu znalazło się wreszcie miejsce na opis zachowania Czechów (i Rosjan) wobec Niemców. Opis obiektywny i pozbawiony emocji.
    W poprzedniej edycji książki temat ten autor zbył w sposób - moim zdaniem - powierzchowny i lekceważący. Co słusznie krytykowały organizacje ziomkowskie, a nawet wielu Czechów. Z jednymi i drugimi współpracuję od lat, zdobywając w ten sposób dostęp do dokumentów pisemnych, zdjęć i relacji świadków i uczestników tamtych wydarzeń.

    A wizytę w Libercu z obiadem i noclegiem w wieży telewizyjnej szczerze polecam.

  • Tomek Nawrot2022-12-29 09:27

    Zastanawiające, że nie ma streszczenia po polsku. Tym bardziej, że: "Nic więc dziwnego, że tak wielu polskich turystów odwiedza Liberec." Czyżby więcej Anglików niż Polaków przyjeżdżało do Liberca?

Komentarz
Facebook