Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-02-01 09:34

  555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

 • 2024-01-10 21:30

  Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

 • 2024-01-10 21:20

  Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

 • 2023-11-09 09:43

  Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

 • 2023-11-08 16:23

  Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 784Wszystkich: 13754394

Od denara do złotówki. Monety ze zbiorów Muzeum Narodowego

Moneta próbna: 100 złotych z 1925 r. według projektu Stanisława SzukalskiegoDukat koronny Zygmunta III Wazy z 1628 r. z mennicy w BydgoszczyMoneta próbna: 1 złoty z 1958 r. według projektu Wojciecha JastrzębowskiegoProjekt Antoniego Madeyskiego rewersu monety II Rzeczypospolitej Polskiej o nominale 100 złotych
Moneta próbna: 100 złotych z 1925 r. według projektu Stanisława Szukalskiego
Dukat koronny Zygmunta III Wazy z 1628 r. z mennicy w Bydgoszczy
Moneta próbna: 1 złoty z 1958 r. według projektu Wojciecha Jastrzębowskiego
Projekt Antoniego Madeyskiego rewersu monety II Rzeczypospolitej Polskiej o nominale 100 złotych
2024-02-12 21:58

13 lutego – 1 września 2024

     Najciekawsze polskie monety z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu zaprezentowane zostaną na kameralnej wystawie. Wśród kilkudziesięciu eksponatów znalazły się m.in. średniowieczne denary wiązane z Bolesławem Śmiałym i Bolesławem Krzywoustym, półgrosze władców z dynastii Jagiellonów, monety srebrne: koronne, litewskie i gdańskie, złote dukaty, monety z okresu powstania listopadowego, próbne z czasów II Rzeczypospolitej i PRL-u, a także projekty monet z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

     Kolekcja polskich monet w zbiorach MNWr charakteryzuje się różnorodnością, w jej skład wchodzą obiekty z czasów od średniowiecza po współczesność, m.in.: denary, brakteaty i półgrosze, monety władców nowożytnych bite w mennicach w Krakowie, Bydgoszczy, Warszawie, Wilnie, Lwowie, Gdańsku czy Toruniu.

     „Najstarsze z eksponatów to denary książęce Bolesława Śmiałego, wybijane najprawdopodobniej między 1058 r. a 1076 r. Jeden z nich wiązany jest z mennicą w ówczesnym Wrocławiu” – mówi Magdalena Karnicka, kuratorka wystawy.

     Zwiedzający obejrzą monety próbne, okolicznościowe i kolekcjonerskie II Rzeczypospolitej, w tym te wykonane przez znanych medalierów i rzeźbiarzy tego czasu, m.in.: Władysława Wasiewicza, Józefa Aumillera, Antoniego Madeyskiego, Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej, a także modele monet przygotowane na konkursy.

     Pokazane zostaną również monety próbne pierwszych lat powojennych i Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zaprojektowane przez słowackich rzeźbiarzy i medalierów: Andreja Petera, Josefa Koreňa i Antona Háma, próbne obiegowe, okolicznościowe i kolekcjonerskie z okresu PRL-u i III Rzeczypospolitej autorstwa, m.in. Wojciecha Jastrzębowskiego, Wacława Kowalika, Stanisławy Wątróbskiej-Frindt, Ewy Tyc-Karpińskiej.

     Zdaniem kuratorki warto zwrócić uwagę na projekty, które są niezwykle ciekawe, ponieważ są „wzorami”, propozycjami różnych artystów dotyczącymi wyglądu monet.

     „Kameralna wystawa, o której jakości zaświadczają selektywnie wybrane zabytki. Te niewielkie monety są dowodem, jak wielką wagę przywiązywaliśmy także do estetycznego waloru tych środków płatniczych” – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. „Ich unikalność, wartość plastyczna, intrygująca ikonografia czyni je godnymi podziwiania. A wszystko to w rocznicę 100-lecia wydania Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej wprowadzającego do obiegu jako jednostkę monetarną złotego (20.01.1924 r.). Czyli złotówka jest z nami już 100 lat!”.

 


Zobacz także:
strona www Muzeum Narodowego we Wrocławiu 

 


Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook