Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2023-01-29 17:54

  Wznowienie długo oczekiwanej przez miłośników naszego regionu książki Krzysztofa R. Mazurskiego "Miłość i dramaty królewny Marianny", wreszcie dojdzie do skutku. Premiera planowana jest na 6 marca 2023 roku i oczywiście od tego momentu książka będzie dostępna w naszej Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej. 6 marca to świetny moment na jej wydanie, tuż przed Świętem Kobiet, a więc i świętem wspaniałej kobiety, jaką była, związana mocno z Dolnym Śląskiem, królewna Marianna Orańska...

 • 2022-12-27 22:28

  Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca – Ještědowi.

 • 2022-11-18 11:42

  Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii

 • 2022-11-15 12:29

  Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością

 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1601Wszystkich: 13082558

Odra: most i granica

2022-10-17 05:41

     W Polsce na rzekę Odrę patrzy się dwojako: w południowym jej biegu – jako na oś regionu, a w północnym – jako na granicę państwową. Tej podwójnej perspektywie poświęcona jest nowo otwarta wystawa „Odra most. Odra granica” we wrocławskim Centrum Historii „Zajezdnia” przy ul. Grabiszyńskiej, prezentująca historyczne mapy oraz dokumenty z Odrą w roli głównej.

     Jak podkreśla kurator wystawy i wicedyrektor Centrum dr hab. Wojciech Kucharski, koncepcja Odry jako rzeki granicznej pojawiła się dopiero w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku, a „ucieleśniła się” po II wojnie światowej. Wcześniej nigdy Odra takiej roli nie pełniła, co wyraźnie widać na historycznych mapach, na których rzeka znajduje się w centrum regionów czy poszczególnych księstw. Wokół niej skupiało się osadnictwo, a co za tym idzie – życie gospodarcze, kulturalne i polityczne. Rzeka pełniła rolę naturalnych fortyfikacji ludzkich osiedli, jej wody służyły do napędzania młynów i innych urządzeń, a także były źródłem pożywienia dla mieszkańców. Odra, jako szlak żeglugowy, stanowiła też łącznik między bardziej odległymi regionami.

     Mapy prezentowane na wystawie to prawdziwa wędrówka przez wieki. Rozpoczyna ją XV-wieczny inkunabuł mapy Wielkiej Germanii z II w. n. e. Klaudiusza Ptolomeusza i pochodząca z XVI wiecznego wydania jego „Geografii” przeróbka mapy Sarmatii europejskiej autorstwa Mikołaja z Kuzy i jego następców, a kończy – znaleziona niedawno w archiwach sowiecka mapa Europy Środkowej z 1944 roku z nakreśloną odręcznie, być może przez samego Józefa Stalina, granicą polsko-niemiecką na linii Odry.

     Na wystawie można zobaczyć zarówno mapy szerzej znane, np. pierwsze wydanie słynnej mapy Śląska Martina Helwiga z 1561 roku czy najstarszy plan Wrocławia Barthela Weinera z 1562 roku, ale też mapy rzadko lub po raz pierwszy pokazywane, takie jak pierwsza mapa Śląska z „Cosmografii” Sebastiana Münstera z 1544 roku, mało znana Ślązakom „Mapa najświetniejszego księstwa pomorskiego” z drzewem genealogicznym książąt pomorskich i wizerunkami miast z 1618 roku, mapa Polski i Śląska Gerharda Mercatora z 1606 roku, mapa z roku około 1700, ukazująca całą Odrę od źródeł do ujścia, o nietypowej, wschodniej orientacji, mapa z 1712 roku przedstawiająca pierwszy projekt połączenia kanałem żeglownym Odry z Dunajem, wyjątkowa mapa całego biegu Odry w postaci rozwijanej wstęgi z ok. 1875 roku czy też intrygująca rosyjska „Mapa przyszłej Europy” z 1914 roku, z Rosją sięgającą… linii Odry właśnie.

     Druga część wystawy, której zapowiedzią są najmłodsze mapy, poświęcona jest Odrze jako linii granicznej. Temat ten ilustruje podpisany przez „Wielką Trójkę” egzemplarz Układu Poczdamskiego z sierpnia 1945 roku, a także podpisane przez przedstawicieli Polski i Niemiec egzemplarze traktatów granicznych i umów o dobrym sąsiedztwie i współpracy z lat 1950, 1970, 1990 i 1991. Wystawę zamyka wyjątkowy eksponat – wypożyczony z Luksemburga jedyny istniejący egzemplarz dokumentu potwierdzającego przystąpienie Polski do układu z Schengen w 2007 roku.

     Wystawę można zwiedzać do 11 grudnia w godzinach otwarcia Centrum.

zajezdnia.org/kalendarz/661

Katarzyna Potocka-Brygier
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Zielarka z Grabowca2022-10-29 18:00

  Byłam, zwiedziłam.... Wystawa mała, ale ciekawa, choć lapsusów w tekstach komentujących nie brak (np. Bogumin na Śląsku Cieszyńskim....). Niemniej, warto zobaczyć.

 • Zielarka z Grabowca2022-10-22 19:34

  To dobrze, że mają. To pewnie ta "...mapa z roku około 1700, ukazująca całą Odrę od źródeł do ujścia, o nietypowej, wschodniej orientacji". Chyba nie wiedzą, ze pochodzi z 1689 roku.... Zwiedzę sobie wystawę za tydzień, to wszak po sąsiedzku.

 • Katarzyna Potocka-Brygier2022-10-19 21:12

  Do Zielarki z Grabowca: mają.

 • Zielarka z Grabowca2022-10-17 13:54

  Ciekawe, czy mają tam mapę Der Oder-Strohm von seinen Ursprung durch Ober- und Nieder-Schlesien auch andere angränzende Länder, bis in die Ost-See z końca XVII wieku.

Komentarz
Facebook