Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-02-01 09:34

  555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

 • 2024-01-10 21:30

  Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

 • 2024-01-10 21:20

  Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

 • 2023-11-09 09:43

  Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

 • 2023-11-08 16:23

  Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 107Wszystkich: 13665577

Odra: most i granica

2022-10-17 05:41

     W Polsce na rzekę Odrę patrzy się dwojako: w południowym jej biegu – jako na oś regionu, a w północnym – jako na granicę państwową. Tej podwójnej perspektywie poświęcona jest nowo otwarta wystawa „Odra most. Odra granica” we wrocławskim Centrum Historii „Zajezdnia” przy ul. Grabiszyńskiej, prezentująca historyczne mapy oraz dokumenty z Odrą w roli głównej.

     Jak podkreśla kurator wystawy i wicedyrektor Centrum dr hab. Wojciech Kucharski, koncepcja Odry jako rzeki granicznej pojawiła się dopiero w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku, a „ucieleśniła się” po II wojnie światowej. Wcześniej nigdy Odra takiej roli nie pełniła, co wyraźnie widać na historycznych mapach, na których rzeka znajduje się w centrum regionów czy poszczególnych księstw. Wokół niej skupiało się osadnictwo, a co za tym idzie – życie gospodarcze, kulturalne i polityczne. Rzeka pełniła rolę naturalnych fortyfikacji ludzkich osiedli, jej wody służyły do napędzania młynów i innych urządzeń, a także były źródłem pożywienia dla mieszkańców. Odra, jako szlak żeglugowy, stanowiła też łącznik między bardziej odległymi regionami.

     Mapy prezentowane na wystawie to prawdziwa wędrówka przez wieki. Rozpoczyna ją XV-wieczny inkunabuł mapy Wielkiej Germanii z II w. n. e. Klaudiusza Ptolomeusza i pochodząca z XVI wiecznego wydania jego „Geografii” przeróbka mapy Sarmatii europejskiej autorstwa Mikołaja z Kuzy i jego następców, a kończy – znaleziona niedawno w archiwach sowiecka mapa Europy Środkowej z 1944 roku z nakreśloną odręcznie, być może przez samego Józefa Stalina, granicą polsko-niemiecką na linii Odry.

     Na wystawie można zobaczyć zarówno mapy szerzej znane, np. pierwsze wydanie słynnej mapy Śląska Martina Helwiga z 1561 roku czy najstarszy plan Wrocławia Barthela Weinera z 1562 roku, ale też mapy rzadko lub po raz pierwszy pokazywane, takie jak pierwsza mapa Śląska z „Cosmografii” Sebastiana Münstera z 1544 roku, mało znana Ślązakom „Mapa najświetniejszego księstwa pomorskiego” z drzewem genealogicznym książąt pomorskich i wizerunkami miast z 1618 roku, mapa Polski i Śląska Gerharda Mercatora z 1606 roku, mapa z roku około 1700, ukazująca całą Odrę od źródeł do ujścia, o nietypowej, wschodniej orientacji, mapa z 1712 roku przedstawiająca pierwszy projekt połączenia kanałem żeglownym Odry z Dunajem, wyjątkowa mapa całego biegu Odry w postaci rozwijanej wstęgi z ok. 1875 roku czy też intrygująca rosyjska „Mapa przyszłej Europy” z 1914 roku, z Rosją sięgającą… linii Odry właśnie.

     Druga część wystawy, której zapowiedzią są najmłodsze mapy, poświęcona jest Odrze jako linii granicznej. Temat ten ilustruje podpisany przez „Wielką Trójkę” egzemplarz Układu Poczdamskiego z sierpnia 1945 roku, a także podpisane przez przedstawicieli Polski i Niemiec egzemplarze traktatów granicznych i umów o dobrym sąsiedztwie i współpracy z lat 1950, 1970, 1990 i 1991. Wystawę zamyka wyjątkowy eksponat – wypożyczony z Luksemburga jedyny istniejący egzemplarz dokumentu potwierdzającego przystąpienie Polski do układu z Schengen w 2007 roku.

     Wystawę można zwiedzać do 11 grudnia w godzinach otwarcia Centrum.

zajezdnia.org/kalendarz/661

Katarzyna Potocka-Brygier
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Zielarka z Grabowca2022-10-29 18:00

  Byłam, zwiedziłam.... Wystawa mała, ale ciekawa, choć lapsusów w tekstach komentujących nie brak (np. Bogumin na Śląsku Cieszyńskim....). Niemniej, warto zobaczyć.

 • Zielarka z Grabowca2022-10-22 19:34

  To dobrze, że mają. To pewnie ta "...mapa z roku około 1700, ukazująca całą Odrę od źródeł do ujścia, o nietypowej, wschodniej orientacji". Chyba nie wiedzą, ze pochodzi z 1689 roku.... Zwiedzę sobie wystawę za tydzień, to wszak po sąsiedzku.

 • Katarzyna Potocka-Brygier2022-10-19 21:12

  Do Zielarki z Grabowca: mają.

 • Zielarka z Grabowca2022-10-17 13:54

  Ciekawe, czy mają tam mapę Der Oder-Strohm von seinen Ursprung durch Ober- und Nieder-Schlesien auch andere angränzende Länder, bis in die Ost-See z końca XVII wieku.

Komentarz
Facebook