Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz
Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?
Tragiczne historie, które na przestrzeni wieków miały miejsce w Karkonoszach przedstawili autorzy książki „Zabójcze Karkonosze”. W pierwszej części Szymon Wrzesiński – historyk i publicysta w rzetelny sposób przedstawia dzieje katastrof naturalnych, które nawiedzały Karkonosze. Przeczytamy o niszczycielskich powodziach, lawinach czy tragicznych w skutkach gwałtownych burzach i zapoznamy się z przypadkami ich ofiar. Autor wzbogaca historie licznymi relacjami świadków i zapisami z kronik
Przygotowany przez nas album powstał z czystej pasji, z rodzinnych rozmów o przeszłości i z szacunku dla dokonań minionych pokoleń piławian. Pocztówki prezentowane w tej publikacji pochodzą w większości z prywatnej kolekcji Lecha Przerwy. Siegnęliśmy ponadto do zbiorów przedwojennych fotografii przechowywanych w Haus Schlesien w Koenigswinter. Najstarsze wykonano pod koniec XIX wieku, najmłodsze w 1943 r., przedstawiają zatem Piławę Górną zamieszkaną przez niemiecką zasadniczo ludność w czasie niemieckich rządów
Zapraszam na fascynującą podróż przez gminę Bolków, gdzie odkryjesz majestatyczne warownie, pełne legend o bohaterach, rycerzach i damach dworu. Poznasz historię budowy i przemian, jakie nasze zamki i pałace przeszły na przestrzeni wieków. Odkryjemy dla Ciebie unikalne detale architektoniczne, które skrywają w sobie nie tylko piękno, ale także opowieści o burzliwej przeszłości. Ten przewodnik po zamkach i pałacach pomoże Ci zgłębić historię tych miejsc i odkryć je na nowo...
Do wrocławskiego ogrodu zoologicznego zawita wystawa edukacyjna „Dzika Afryka”, prezentująca najbardziej rozpoznawalne gatunki zwierząt tego kontynentu w nowym, mulimedialnym wydaniu. Atrakcja zostanie otwarta 27 października 2023 roku, ale bilety już można kupić w przedsprzedaży.
Wystawa potrwa do 3 marca 2024 r. Będzie nową czasową atrakcją otwieraną w sezonie jesienno-zimowym codziennie po zmroku po godzinach zamknięcia zoo. Trasa zwiedzania będzie prowadziła poprzez zabytkową część ogrodu, po specjalnie przygotowanej ścieżce z licznymi multimedialnymi atrakcjami. Podczas spaceru będzie można spotkać najbardziej charyzmatyczne gatunki zwierząt Afryki w nowym świetlnym wydaniu. Odwiedzenie ekspozycji będzie też doskonałą lekcją przyrody, która przybliży gościom wiedzę na temat zagrożonych gatunków.
– Z chęcią wykorzystujemy nowe technologie, czym urozmaicamy ofertę naszego zoo. I tym razem szykujemy dla naszych gości coś naprawdę spektakularnego. „Dzika Afryka” to pierwsza wystawa Garden of Lights we Wrocławiu i cieszymy się, że to właśnie nasze zoo wybrała firma Wonderful Lighting na tak innowacyjny projekt. Czegoś podobnego w takiej skali jeszcze w naszym mieście nie było – mówi Joanna Kasprzak, prezes zarządu ZOO Wrocław.
- Projektując wystawę specjalnie dla wrocławskiego zoo staraliśmy się realistycznie oddać cechy gatunkowe zwierząt i połączyć je z magią technologii świetlnych, które wykorzystujemy do produkcji naszych multimedialnych ekspozycji. Ponadto zaplanowaliśmy szereg innych atrakcji: tunel kwiatów, 50-metrową interaktywną ścieżkę czy multimedialną rzekę, a wszystko w harmonijnej muzyczno-świetlnej oprawie – dodaje Michał Chojnacki, prezes Wonderful Lighting, firmy, która wspólnie z wrocławskim zoo przygotowała tę wyjątkową atrakcję.
Z każdego sprzedanego biletu organizator wystawy wspólnie z Zoo Wrocław postanowił przeznaczyć 1 zł na ratowanie pingwinów przylądkowych – tońców, które zostały ambasadorami projektu. Wrocławskie zoo od lat wpiera fundację SANCCOB, która w środowisku naturalnym ratuje ten jeden z najbardziej zagrożonych wymarciem gatunków ptaków. Każdy kto kupi bilet na wystawę, wesprze pomoc niesioną tym wspaniałym zwierzętom.
- Wystawa będzie doskonałym uzupełnieniem naszej oferty i dodatkową atrakcją w godzinach wieczornych. Szczególnie doceniamy jej walor edukacyjny i charytatywny. Cieszymy się, że część dochodu z biletów na wystawę, wesprze ochronę pingwinów przylądkowych w Afryce – dodaje Joanna Kasprzak.
Ekspozycja Garden of Lights przygotowana przez Wonderful Lighting z Gdyni w tym roku po raz pierwszy zagości we Wrocławiu. Do tej pory jej realizacje można było podziwiać w Chorzowie, Krakowie, Warszawie i Gdyni. Wystawy odwiedziło 1,2 mln osób. W tym sezonie do grona polskich miast goszczących ogrody świateł dołączy właśnie Wrocław oraz Szczecin. Wystawy Garden of Lights pojawia się także za granicą: w Rydze, Belgradzie, Budapeszcie i Bukareszcie.
Wejście na wystawę będzie możliwe przez bramę zoo od strony ul. Wróblewskiego, zlokalizowaną przy przystanku autobusowym „Hala Stulecia”, zlokalizowanym naprzeciwko ul. Wystawowej we Wrocławiu. Trwa promocja na bilety sezonowe, umożliwiające wejście na wystawę codziennie w całym okresie jej funkcjonowania. Kupując bilet sezonowy do 20 października skorzystacie z 30 proc. zniżki. Bilety oraz więcej informacji jest dostępnych na stronie: bilety.gardenoflights.com. Wystawę będzie można zwiedzać do 3 marca 2024 r.