Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-02-01 09:34

  555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

 • 2024-01-10 21:30

  Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

 • 2024-01-10 21:20

  Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

 • 2023-11-09 09:43

  Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

 • 2023-11-08 16:23

  Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 750Wszystkich: 13754360

Regionalny System Ostrzegania

2015-04-01 17:01

     Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przypomina, że od 1 stycznia 2015 roku każdy, kto ma dostęp do telewizji publicznej lub posiada telefon komórkowy, może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych. Umożliwia to Regionalny System Ostrzegania, opracowany wspólnie przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Telewizję Polską.

     Od początku roku Regionalny System Ostrzegania wygenerował ponad 800 powiadomień i ponad 200 ostrzeżeń, a aplikacja mobilna miała ponad 100 tys. pobrań. Komunikaty/ostrzeżenia rozpowszechniane w ramach RSO obejmują m.in. takie kategorie tematyczne jak: ogólne, meteorologiczne, hydrologiczne, stany wód (wodowskazów).

     W systemie umieszczane są także informacje dotyczące innych zagrożeń, jak np. poważnych wypadków drogowych, strajków czy ryzyka przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla pyłu. W części „Dla kierowców” RSO zawiera informacje drogowe. Aplikacja mobilna RSO zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki, które w przystępny sposób przedstawiają zasady postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Przykładowe komunikaty umieszczane w RSO:

 • województwo pomorskie - rozminowywanie Portu Gdynia z min morskich od 19.03 do 20.03.15 r w godz. od 8.30 do 17.00. Zakaz wchodzenia do Zatoki Gdańskiej od Rewy do Gdańska.
 • województwo lubuskie - droga krajowa 92 w Boczowie, pow. sulęciński zablokowana. Sugerowany objazd drogami wojewódzkimi 138 i 139 Torzym-Rzepin.
 • województwo łódzkie - IMGW-PIB OSTRZEGA łódzkie, silny wiatr 30.03, średnia prędkość 30-40 km/h, w porywach do 85 km/h.
 • województwo dolnośląskie - IMGW PIB OSTRZEGA: WEZBRANIE Z PRZEKROCZENIEM STANOW ALARMOWYCH/2 rzeka Witka (województwo dolnośląskie) od 8:49/30.03 do 15:00/31.03.2015 w Ostrożnie.

     RSO działa na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. Dostępne jest także w programach regionalnych: w standardzie HbbTV, z wykorzystaniem napisów DVB oraz w telegazecie od str. 430. Ponadto, w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia RSO dostępne jest w telegazecie od str. 190. 

     Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych dostępnej w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (odpowiednio: Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”. Od 1 lipca wprowadzona zostanie opcja informowania obywateli o zagrożeniach poprzez sms-y.

Jolanta Deneka-Kapkowska - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook