Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 507Wszystkich: 13966760

Rocznica bitwy pod Austerlitz

Fot. Projekt Austerlitz
Fot. Projekt Austerlitz
2019-11-29 08:43

     W Slavkovie koło Brna (na świecie znanym jako Austerlitz) rozegrała się jedna z najsłynniejszych bitew. 2 grudnia 1805 roku wojska napoleońskie pokonały połączone siły austriacko-rosyjskie. W 214 rocznicę bitwy trzech cesarzy, w dniach od 29 listopada do 1 grudnia w Slavkovie i okolicach odbędą się uroczystości upamiętniające ówczesne wydarzenia.

     Najważniejszym punktem programu będzie sobotnia rekonstrukcja bitwy pod wzgórzem Santon w gminie Tvarožná, z udziałem ponad 1000 uczestników, najwięcej z Czech (580) i z Polski (182), następnie ze Słowacji (17), Węgier (72), Niemiec (70), Włoch (61), Rosji (18), Białorusi (11), Belgii (6), Austrii (21), Francji (24), Litwy (9), Wielkiej Brytanii (2) i po jednym z USA i Kanady. Uczestnicy będą uzbrojeni w 688 strzelb, 15 armat i osiodłają 65 koni. Patronat nad imprezą objęła minister rozwoju regionalnego Republiki Czeskiej Klára Dostálová. Partnerem wydarzenia jest CzechTourism.

     Widzowie będą mieli także okazję odwiedzić targi militariów i zajrzeć do obozu polowego. Program zakończy wielki pokaz sztucznych ogni. W niedzielę odbędą się uroczystości przy Mogile Pokoju, upamiętniające ofiary bitwy.

     Wydarzenia z roku 1805 z okolic Slavkova przypominają nie tylko obchody rocznicowe. Stanowiska poszczególnych armii i plac bojów łączy ścieżka edukacyjna bitwy trzech cesarzy. Tablice informacyjne rozmieszczone wzdłuż trasy przedstawiają schematy głównych operacji wojskowych oraz najznakomitszych przywódców.

     Bitwie pod Slavkovem poświęcona jest także stała wystawa Bitwa Trzech Cesarzy Slavkov/Austerlitz 1805, którą w Miejscu Pamięci Mogiła Pokoju przygotowało Muzeum Ziemi Brneńskiej. Warto odwiedzić także pałac w Slavkovie, gdzie zobaczymy ekspozycję Wirtualna Bitwa 1805, przybliżającą dawne wydarzenia za pomocą nowoczesnej technologii 3D. 

Anna Gruszczyńska - CzechTourism
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook