Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 105Wszystkich: 13966358

Śladami wojny prusko-austriackiej 1866

Fragment ekspozycji w Muzeum Wojny 1866 Chlum. Fot. Waldemar Brygier
Fragment ekspozycji w Muzeum Wojny 1866 Chlum. Fot. Waldemar Brygier
2022-11-07 11:02

     Wśród turystów coraz większą popularność zdobywają sobie wycieczki tematyczne, które koncentrują się na jednym, konkretnym temacie, np. regionalna kuchnia, zabytki sakralne, drewniana architektura wiejska, czy zabytki związane z wybraną dziedziną gospodarki. Niemałym zainteresowaniem cieszą się też miejsca, które swym przeznaczeniem, czy też położeniem, miały w przeszłości związek z konfliktami zbrojnymi.

    W województwie královehradeckim szczególnie dużo znajdziemy pamiątek po wojnie prusko-austriackiej, która miała miejsce w 1866 roku. To ważne w historii Europy wydarzenie, bowiem jego skutkiem, po przegranej przez Austrię, było przejęcie dominacji przez Prusy w państwach niemieckojęzycznych, narodziny niemieckiego nacjonalizmu i w konsekwencji prosta droga do I wojny światowej. Jak ważny był to konflikt dla samego regionu, świadczyć może liczba pomników upamiętniających kolejne potyczki, czy też miejsca pochówku żołnierzy, zarówno te zbiorowe, jak i indywidualne. Dość wspomnieć, że w rejonie lasu Svíb, położonym kilkanaście kilometrów na północny-zachód od Hradca Králove, takich miejsc mamy aż 480, co czyni ten obszar bodaj największym w Europie skupiskiem zabytków funeralnych.

     Tematykę wspomnianej wojny prusko-austriackiej przybliża w terenie kilka ścieżek dydaktycznych, które na poszczególnych przystankach zaopatrzone są w duże tablice informacyjne, gdzie poznać można m.in. szczegóły poszczególnych wydarzeń, potyczek, a także poznać postacie, które w konflikcie odegrały dominującą rolę. Długość ścieżek jest różna i waha się od 8 (Główne pole bitwy Chlum) do blisko 44 kilometrów (Bitwa pod Hradcem Králové 3.7.1866), co czyni je świetną propozycją dla turystów nie tylko pieszych, czy rowerowych, ale także i zmotoryzowanych. Oto niektóre z nich:

  1. Główne pole bitwy Chlum
  2. Las Svíb
  3. Bitwa pod Hradcem Králové 3.7.1866 – wycofanie się armii austriackiej
  4. Josefov – Smiřice – Chlum 1866
  5. Bitwa pod Hradcem Králové 3.7.1866 – południowe skrzydło
  6. Česká Skalice – Svinišťany – Josefov 1866

     Nie sposób w ciągu jednej wycieczki odwiedzić wszystkie miejsca, z pewnością jest to zadanie na przynajmniej kilka dni. Trudno się jednak znudzić, bo informacje na tablicach są niezwykle ciekawe. Wiele tablic ma również opisy w języku polskim. Polecamy! A by zachęcić naszych Czytelników do zainteresowania się tematem, polecamy np. artykuł „Niezwykły pomnik kirasjera i jego konia”…

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Adam Włoch2022-11-09 21:19

    Wiedeń planował ponowne rozbicie Włoch, a jeśli chodzi o Prusy - oddanie Magdeburga Saksonii, Nadrenii - Hanowerowi czy Wirtembergii. Z kolei co do pruskich planów Bismarck opowiadał, że jego najtrudniejszym życiowym zadaniem było namówienie pruskiego króla, aby wkroczył do Czech, a potem, aby z nich wyszedł. Jednak miał świadomość, że zabór Czech uczyniłby Austrię stałym i nieprzejednanym wrogiem Prus, co w przypadku wojny z Francją miałoby opłakane skutki. Podobnie musiał wybić kronprinzowi pomysł parady zwycięstwa w Wiedniu, tego Habsburgowie by nie zapomnieli.
    Z kolei dalsze istnienie Saksonii po 1866 było wynikiem uporu Franza Josefa, który nie zgadzał się, aby podzieliła ona los Hesji czy Hanoweru, a Bismarck dla świętego spokoju przełknął i tą żabę - co prawda, ceną było znalezienie się Saksonii w ramach Rzeszy.

  • Zielarka z Grabowca2022-11-08 09:23

    Nie wiedziałam o takich planach, ale w ramach uprawiania czsaem political fiction spytam: warum nicht? Już dawno pewien czeski historyk stwierdził, że gdyby nie zabór lwiej części Śląska przez Frycka, to w 1945 r. defiladę zwycięstwa we Wrocławiu "odbierał by" prezydent Eduard Beneš. A co do roku 1866 - wiem natomiast, że były plany w Berlinie podziału Czech po linii Łaby. Kilka sporych miast by "oberwało" podziałem..... A tak serio - wolę Europę bez granic, przynajmniej tych wewnętrznych.

  • Adam Włoch2022-11-07 23:14

    Ciekawe konsekwencje miałaby przegrana Prus. W Wiedniu na takim wypadek planowano... rozbiór Prus. Wrocław miał w takim wypadku wrócić do macierzy:-)

  • Zielarka z Grabowca2022-11-07 18:20

    " To ważne w historii Europy wydarzenie, bowiem jego skutkiem, po przegranej przez Austrię, było przejęcie dominacji przez Prusy w państwach niemieckojęzycznych, narodziny niemieckiego nacjonalizmu i w konsekwencji prosta droga do I wojny światowej." - niemiecki nacjonalizm narodził się w dobie wojen napoleońskich, a geneza pierwszej wojny światowej ma o wiele bardziej złożoną genezę, niż tylko polityka Niemiec.
    Z pewnością pole bitwy pod Sadową to frapujące miejsce na wycieczki (choćby jesienne spacery), te setki (!) pomników i pomniczków....

Komentarz
Facebook