Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2023-11-09 09:43

  Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

 • 2023-11-08 16:23

  Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

 • 2023-10-22 12:08

  Tragiczne historie, które na przestrzeni wieków miały miejsce w Karkonoszach przedstawili autorzy książki „Zabójcze Karkonosze”. W pierwszej części Szymon Wrzesiński – historyk i publicysta w rzetelny sposób przedstawia dzieje katastrof naturalnych, które nawiedzały Karkonosze. Przeczytamy o niszczycielskich powodziach, lawinach czy tragicznych w skutkach gwałtownych burzach i zapoznamy się z przypadkami ich ofiar. Autor wzbogaca historie licznymi relacjami świadków i zapisami z kronik

 • 2023-09-11 20:54

  Przygotowany przez nas album powstał z czystej pasji, z rodzinnych rozmów o przeszłości i z szacunku dla dokonań minionych pokoleń piławian. Pocztówki prezentowane w tej publikacji pochodzą w większości z prywatnej kolekcji Lecha Przerwy. Siegnęliśmy ponadto do zbiorów przedwojennych fotografii przechowywanych w Haus Schlesien w Koenigswinter. Najstarsze wykonano pod koniec XIX wieku, najmłodsze w 1943 r., przedstawiają zatem Piławę Górną zamieszkaną przez niemiecką zasadniczo ludność w czasie niemieckich rządów

 • 2023-09-06 20:12

  Zapraszam na fascynującą podróż przez gminę Bolków, gdzie odkryjesz majestatyczne warownie, pełne legend o bohaterach, rycerzach i damach dworu. Poznasz historię budowy i przemian, jakie nasze zamki i pałace przeszły na przestrzeni wieków. Odkryjemy dla Ciebie unikalne detale architektoniczne, które skrywają w sobie nie tylko piękno, ale także opowieści o burzliwej przeszłości. Ten przewodnik po zamkach i pałacach pomoże Ci zgłębić historię tych miejsc i odkryć je na nowo...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 309Wszystkich: 13557106

Śladami wojny prusko-austriackiej 1866

Fragment ekspozycji w Muzeum Wojny 1866 Chlum. Fot. Waldemar Brygier
Fragment ekspozycji w Muzeum Wojny 1866 Chlum. Fot. Waldemar Brygier
2022-11-07 11:02

     Wśród turystów coraz większą popularność zdobywają sobie wycieczki tematyczne, które koncentrują się na jednym, konkretnym temacie, np. regionalna kuchnia, zabytki sakralne, drewniana architektura wiejska, czy zabytki związane z wybraną dziedziną gospodarki. Niemałym zainteresowaniem cieszą się też miejsca, które swym przeznaczeniem, czy też położeniem, miały w przeszłości związek z konfliktami zbrojnymi.

    W województwie královehradeckim szczególnie dużo znajdziemy pamiątek po wojnie prusko-austriackiej, która miała miejsce w 1866 roku. To ważne w historii Europy wydarzenie, bowiem jego skutkiem, po przegranej przez Austrię, było przejęcie dominacji przez Prusy w państwach niemieckojęzycznych, narodziny niemieckiego nacjonalizmu i w konsekwencji prosta droga do I wojny światowej. Jak ważny był to konflikt dla samego regionu, świadczyć może liczba pomników upamiętniających kolejne potyczki, czy też miejsca pochówku żołnierzy, zarówno te zbiorowe, jak i indywidualne. Dość wspomnieć, że w rejonie lasu Svíb, położonym kilkanaście kilometrów na północny-zachód od Hradca Králove, takich miejsc mamy aż 480, co czyni ten obszar bodaj największym w Europie skupiskiem zabytków funeralnych.

     Tematykę wspomnianej wojny prusko-austriackiej przybliża w terenie kilka ścieżek dydaktycznych, które na poszczególnych przystankach zaopatrzone są w duże tablice informacyjne, gdzie poznać można m.in. szczegóły poszczególnych wydarzeń, potyczek, a także poznać postacie, które w konflikcie odegrały dominującą rolę. Długość ścieżek jest różna i waha się od 8 (Główne pole bitwy Chlum) do blisko 44 kilometrów (Bitwa pod Hradcem Králové 3.7.1866), co czyni je świetną propozycją dla turystów nie tylko pieszych, czy rowerowych, ale także i zmotoryzowanych. Oto niektóre z nich:

 1. Główne pole bitwy Chlum
 2. Las Svíb
 3. Bitwa pod Hradcem Králové 3.7.1866 – wycofanie się armii austriackiej
 4. Josefov – Smiřice – Chlum 1866
 5. Bitwa pod Hradcem Králové 3.7.1866 – południowe skrzydło
 6. Česká Skalice – Svinišťany – Josefov 1866

     Nie sposób w ciągu jednej wycieczki odwiedzić wszystkie miejsca, z pewnością jest to zadanie na przynajmniej kilka dni. Trudno się jednak znudzić, bo informacje na tablicach są niezwykle ciekawe. Wiele tablic ma również opisy w języku polskim. Polecamy! A by zachęcić naszych Czytelników do zainteresowania się tematem, polecamy np. artykuł „Niezwykły pomnik kirasjera i jego konia”…

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Adam Włoch2022-11-09 21:19

  Wiedeń planował ponowne rozbicie Włoch, a jeśli chodzi o Prusy - oddanie Magdeburga Saksonii, Nadrenii - Hanowerowi czy Wirtembergii. Z kolei co do pruskich planów Bismarck opowiadał, że jego najtrudniejszym życiowym zadaniem było namówienie pruskiego króla, aby wkroczył do Czech, a potem, aby z nich wyszedł. Jednak miał świadomość, że zabór Czech uczyniłby Austrię stałym i nieprzejednanym wrogiem Prus, co w przypadku wojny z Francją miałoby opłakane skutki. Podobnie musiał wybić kronprinzowi pomysł parady zwycięstwa w Wiedniu, tego Habsburgowie by nie zapomnieli.
  Z kolei dalsze istnienie Saksonii po 1866 było wynikiem uporu Franza Josefa, który nie zgadzał się, aby podzieliła ona los Hesji czy Hanoweru, a Bismarck dla świętego spokoju przełknął i tą żabę - co prawda, ceną było znalezienie się Saksonii w ramach Rzeszy.

 • Zielarka z Grabowca2022-11-08 09:23

  Nie wiedziałam o takich planach, ale w ramach uprawiania czsaem political fiction spytam: warum nicht? Już dawno pewien czeski historyk stwierdził, że gdyby nie zabór lwiej części Śląska przez Frycka, to w 1945 r. defiladę zwycięstwa we Wrocławiu "odbierał by" prezydent Eduard Beneš. A co do roku 1866 - wiem natomiast, że były plany w Berlinie podziału Czech po linii Łaby. Kilka sporych miast by "oberwało" podziałem..... A tak serio - wolę Europę bez granic, przynajmniej tych wewnętrznych.

 • Adam Włoch2022-11-07 23:14

  Ciekawe konsekwencje miałaby przegrana Prus. W Wiedniu na takim wypadek planowano... rozbiór Prus. Wrocław miał w takim wypadku wrócić do macierzy:-)

 • Zielarka z Grabowca2022-11-07 18:20

  " To ważne w historii Europy wydarzenie, bowiem jego skutkiem, po przegranej przez Austrię, było przejęcie dominacji przez Prusy w państwach niemieckojęzycznych, narodziny niemieckiego nacjonalizmu i w konsekwencji prosta droga do I wojny światowej." - niemiecki nacjonalizm narodził się w dobie wojen napoleońskich, a geneza pierwszej wojny światowej ma o wiele bardziej złożoną genezę, niż tylko polityka Niemiec.
  Z pewnością pole bitwy pod Sadową to frapujące miejsce na wycieczki (choćby jesienne spacery), te setki (!) pomników i pomniczków....

Komentarz
Facebook