Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 126Wszystkich: 13966379

Tam za górą jest granica...

2015-06-04 08:58

     Idea upamiętnienia żołnierzy i funkcjonariuszy wszystkich formacji ochraniających granicę państwa w Karkonoszach i Górach Izerskich  zrodziła się z inicjatywy weteranów Wojsk Ochrony Pogranicza w Szklarskiej Porębie. Miejscowe Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i Zarząd Rejonowy w Jeleniej Górze przedstawiły ten zamysł władzom miejskim Szklarskiej Poręby niespełna rok temu. Wspólnie podjęliśmy tę inicjatywę, by godnie uczcić pamięć obrońców granic i nadać obchodom rocznicowym uroczysty charakter. Nasze działania spotkały się z wielkim entuzjazmem. Zaangażowanie i ofiarność ludzi związanych z mundurem, instytucji, młodzieży szkolnej i wielu środowisk, spowodowało, że skromne w pierwotnych zamierzeniach obchody przyjęły wymiar uroczystości ponadregionalnych.

     Pieśń „Tam za górą jest granica” której słowa w 1951 roku napisał Mirosław Łebkowski a muzykę skomponował Edward Olearczyk – pieśń kultowa, chętnie śpiewana przez lata w strażnicach, na placach apelowych, paradach, koncertach, na rajdach i biwakach – zabrzmiała 29 maja br.  w Muzeum Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Jej śpiew w wykonaniu Natalii  Lis wprowadził licznie zgromadzoną publiczność w świąteczną atmosferę. Wernisaż wystawy rozpoczął bogaty program dwudniowych obchodów uroczystości z okazji 70. rocznicy objęcia służby granicznej w Karkonoszach i Górach Izerskich przez Wojsko Polskie.

     Wystawa pamiątek i dokumentów - to odsłonięcie rąbka powojennej historii Szklarskiej Poręby. Często historii okrytej nimbem tajemnicy. Wszak historia WOP-u z różnych względów, w znacznej mierze pozostaje nie opisana i nieznana.  Wystawa, która przez miesiąc gościć będzie w Muzeum, pozwoli zwiedzającym poznać i zgłębić wiedzę o dziejach najnowszych miasta.

     Spoglądając dziś na powojenne dzieje Szklarskiej Poręby, nie sposób nie dostrzec w nich wpływu wszystkich formacji strażników granicznych, począwszy od 30 maja 1945 roku po dzień dzisiejszy. Rozwój miasta, bieg wydarzeń, codzienne życie mieszkańców, nierozerwalnie wiązały się ze stacjonowaniem tu batalionu WOP i jego funkcjonowaniem w miejskim organizmie, z wplataniem się w życie cywilne społeczności, angażowaniem się  WOP-u w realizację zadań miasta, pomoc władzom i mieszkańcom.

     Wernisaż wzbogacił pokaz slajdów fotografii „z epoki” oraz projekcja Kronik Filmowych dokumentujących czasy, wydarzenia, miejsce i ludzi.  Pokaz i projekcja dostarczyły głębokich wzruszeń uczestnikom wydarzenia, którzy rozpoznali się na fotografiach i filmie. Goście wystawy mieli okazję zetknąć się osobiście z gościem specjalnym wernisażu, Panem Krzysztofem Niemcem, redaktorem pisma WOP „Granica”, który przygotował prezentację fotografii i kronik. Autor pokazu podzielił się na żywo interesującym komentarzem.

     Wernisaż i całe dwudniowe obchody rocznicowe, były doskonałą okazją do „spotkania po latach” kompanów z wojska, przyjaciół i znajomych – bohaterów czasów, którym uroczystości były poświęcone.

     Program patriotyczno-wojskowy i religijny uroczystości jubileuszowych był realizowany nie tylko w ostatni weekend ale już wcześniej. Przeprowadzone zostały przez funkcjonariuszy Straży Granicznej lekcje patriotycznego wychowania we wszystkich typach szkół w Szklarskiej Porębie i Piechowicach. Rozegrane zostały zawody biathlonowe – Memoriał imienia pułkownika Mariana Krzyżosiaka. Młodzież ze szkoły średniej w Piechowicach zapaliła znicze pamięci na grobach zmarłych strażników granicznych. Rada Miejska w Szklarskiej Porębie już w ubiegłym roku placowi w centrum miasta nadała nazwę Skwer Obrońców Granic.

     30 maja odbyły się uroczystości na cmentarzu i w świątyni a po nich w asyście Kompanii Honorowej Straży Granicznej, pocztów sztandarowych i Orkiestry Reprezentacyjnej SG z Nowego Sącza uczestnicy przemaszerowali na plac w centrum miasta. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu Hymnu nadano odznaczenia zasłużonym dla ochrony granic i Straży Granicznej. Odsłonięty został pomnik poświęcony Strażnikom Granicznym. W kapsule czasu w postumencie pomnika umieszczone zostały dokumenty i pamiątki o historii WOP. Kapsuła czasu wykonana została z pocisku działa artyleryjskiego z 1912 roku. W ten symboliczny sposób przekazana została  do historycznej pamięci, pamięć o czasach, miejscu i ludziach. Na zakończenie uroczystości odbyła się musztra paradna Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.  

     Na zakończenie uroczystości gospodarz miasta Burmistrz Szklarskiej Poręby skierował do weteranów przesłanie:
Od dziś macie swoje szczególne miejsce w Szklarskiej Porębie, Skwer Obrońców Granic. Ten Skwer i obelisk to znaki Waszego i Waszych poprzedników miejsca w dziejach najnowszych Szklarskiej Poręby. Odwiedzajcie to miejsce, spotykajcie  się pod pomnikiem, dbajcie o ten zakątek.

     Aby ta uroczystość przebiegła w sposób godny, niezbędna była praca i ofiarność wielu ludzi. Należy podkreślić, że pomnik został w całości sfinansowany z dobrowolnych składek ofiarodawców. Nie sposób wymienić wszystkich darczyńców, sponsorów i ludzi twórczej pracy. Jako wyraz wdzięczności organizatorów dla nich, burmistrz przekazał  symboliczną wiązankę biało czerwonych kwiatów na ręce Pani Kapitan SG Joanny Zakrzyk. Jej optymizm, wiara i zapał udzielały się całemu zespołowi organizatorów i realizatorów tego przedsięwzięcia.

     Organizatorzy dziękują wszystkim ludziom dobrej woli za przyczynienie się do godnego uczczenia wszystkich formacji strażników granicznych ochraniających granicę w Karkonoszach i Górach Izerskich od 30 maja 1945 r. po dzień dzisiejszy.

[www.szklarskaporeba.pl]
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Egon Sum2015-06-14 00:01

    Na Boga - toż to byli ludzie, którzy przez kilka dekad trzymali nas w klatce, abyśmy, gdy wódz w Moskwie tego zapragnie, wyparowali w imię zwycięstwa komunizmu. Nie! Nie! Nie!

Komentarz
Facebook