Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-02-01 09:34

  555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

 • 2024-01-10 21:30

  Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

 • 2024-01-10 21:20

  Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

 • 2023-11-09 09:43

  Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

 • 2023-11-08 16:23

  Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 842Wszystkich: 13754452

Tradycje wielkanocne w Czechach i na Morawach

2015-04-04 10:00

     Zamki, pałace i skanseny w Czechach szykują się do powitania wiosny. Zapraszamy na wybrane imprezy, podczas których zapoznamy się z regionalnymi zwyczajami wielkanocnymi i przysmakami.

     W weekend 4-5 kwietnia warto odwiedzić zamek Bítov na Morawach Południowych (ok 30 km od Znojma). Spróbujemy tu staroczeskich przysmaków z kuchni zamkowej. Zamek będzie czynny dla zwiedzających w godz. od 9:00 do 16:00.

     Barwny program świąteczny szykują skanseny: malowanie pisanek, prezentowanie tradycji świątecznych, zdobienie pierniczków i inne atrakcje. W podróż w dawne czasy zaprasza od 4 do 6 kwietnia skansen w Rožnovie pod Radhoštěm (ok 50 km od Ostrawy). Goście będą mogli samodzielnie upiec pierniczki, spróbować baranka wielkanocnego, wykonać tradycyjną rózgę czy ozdobić pisanki. Nie zabraknie także występów miejscowych zespołów folklorystycznych.

     Zwyczaje, rzemiosła i życie mieszkańców w XIX wieku przybliży zamek Křivoklát (60 km od Pragi), od 4 do 6 kwietnia. Dolny dziedziniec ożywi jarmark rzemiosł, muzyka i przedstawienia teatralne. Na zamek Křivoklát możemy wyruszyć z Pragi specjalnym pociągiem parowym. Bilety na pociąg zakupimy na Dworcu Masaryka i dworcu Praha-Braník.

     Ponad 800 pisanek ze strusich, gęsich, kaczych, kurzych i przepiórczych jaj zobaczymy na zamku w mieście Jindřichův Hradec (Czechy Południowe). Wystawa będzie czynna od 28 marca do 12 kwietnia.

     Morawski zamek Šternberk koło Ołomuńca zaprasza 4 kwietnia rodziny z dziećmi na wielkanocny jarmark dziecięcy. Na najmłodszych czekają pokazy zdobienia pisanek i wykonywania rozmaitych dekoracji świątecznych, także barwny program rozrywkowy.

Dziennik Turystyczny TTG
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook