Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2023-11-09 09:43

  Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

 • 2023-11-08 16:23

  Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

 • 2023-10-22 12:08

  Tragiczne historie, które na przestrzeni wieków miały miejsce w Karkonoszach przedstawili autorzy książki „Zabójcze Karkonosze”. W pierwszej części Szymon Wrzesiński – historyk i publicysta w rzetelny sposób przedstawia dzieje katastrof naturalnych, które nawiedzały Karkonosze. Przeczytamy o niszczycielskich powodziach, lawinach czy tragicznych w skutkach gwałtownych burzach i zapoznamy się z przypadkami ich ofiar. Autor wzbogaca historie licznymi relacjami świadków i zapisami z kronik

 • 2023-09-11 20:54

  Przygotowany przez nas album powstał z czystej pasji, z rodzinnych rozmów o przeszłości i z szacunku dla dokonań minionych pokoleń piławian. Pocztówki prezentowane w tej publikacji pochodzą w większości z prywatnej kolekcji Lecha Przerwy. Siegnęliśmy ponadto do zbiorów przedwojennych fotografii przechowywanych w Haus Schlesien w Koenigswinter. Najstarsze wykonano pod koniec XIX wieku, najmłodsze w 1943 r., przedstawiają zatem Piławę Górną zamieszkaną przez niemiecką zasadniczo ludność w czasie niemieckich rządów

 • 2023-09-06 20:12

  Zapraszam na fascynującą podróż przez gminę Bolków, gdzie odkryjesz majestatyczne warownie, pełne legend o bohaterach, rycerzach i damach dworu. Poznasz historię budowy i przemian, jakie nasze zamki i pałace przeszły na przestrzeni wieków. Odkryjemy dla Ciebie unikalne detale architektoniczne, które skrywają w sobie nie tylko piękno, ale także opowieści o burzliwej przeszłości. Ten przewodnik po zamkach i pałacach pomoże Ci zgłębić historię tych miejsc i odkryć je na nowo...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 292Wszystkich: 13557089

W czeskich Karkonoszach najpiękniej jesienią

Fot. Destinační společnost pro TO Krkonoše
Fot. Destinační společnost pro TO Krkonoše
2022-10-21 17:41

     Jesień to chyba najpiękniejsza pora roku w górach. Zalesione górskie stoki mienią się pięknymi, ciepłymi barwami oferując niezapomniane widoki. Które miejsca szczególnie polecamy zobaczyć jesienią w czeskich Karkonoszach?

Punk widokowy nad Malą Úpą

     Z górnej stacji wyciągu narciarskiego U Kostela w Górnej Malej Úpie rozciąga się przepiękna panorama, którą warto zobaczyć o każdej porze roku.  Z Pomezních boud leżących na czesko-polskiej granicy na wysokości 1050 m n.p.m. można wybrać się na spacer na Śnieżkę żółtym, następnie czerwonym szlakiem turystycznym o długości 7 km.

Panorama z wieży widokowej Hnědý vrch

     Nieopodal górnej stacji kolejki linowej na Hnědý vrch stoi najwyższa wieża widokowa w Karkonoszach. Została zbudowana w 2009 roku na wysokości 1027 m n.p.m., ma 27 metrów wysokości, a na jej szczyt prowadzi 138 schodów. Nagrodą za ich pokonanie będzie przepiękny widok na główny grzbiet Karkonoszy, zwłaszcza na trzy najwyższe góry – Luční, Studniční i Śnieżkę. Zobaczymy też Pec pod Śnieżką, stok narciarski Javor, Lučiny i  Černą horę.

Widok na dolinę Modrý důl

     Nieopodal schroniska Výrovka roztaczają się piękne widoki w dwóch kierunkach – na zachód na Szpindlerowy Młyn lub na wschód na Modrý důl, malowniczą dolinę o długości 2,5 kilometra. Jest to miejsce częstych lawin, śnieg utrzymuje się tu do początku lata. Z lewej strony doliny zobaczymy szczyt Růžova hora, z prawej Černą horę, a na wprost rozciąga się widok na Pěnkavčí vrch i Rýchory.

Punkt widokowy Krakonoš

     Zapierający dech w piersiach widok na Kozie Grzbiety rozciąga się z punktu widokowego Krakonoš na czerwonej trasie turystycznej z Luční boudy do Szpindlerowego Młyna. Obok Kozich Grzbietów zobaczymy stąd szczyt  Železný vrch, który dominuje nad Szpindlerowym Młynem, górną stację kolejki linowej na Medvědín, kotlinę Labský důl, Śnieżne Kotły, Wielki Szyszak i odbudowywane po pożarze w 2011 roku schronisko Petrova bouda. Tuż za Kozimi Grzbietami, przy dobrej widoczności, można dojrzeć zarys szczytu Ještěd.

Punk widokowy przy pomniku Hanča i Vrbaty

     Szlakiem turystycznym ze szczytu Zlaté návrší dojdziemy do pomnika  poświęconego pamięci czeskich narciarzy Bohumila Hanča i Václava Vrbaty. Stąd rozciąga się wyjątkowy widok na kotlinę Labský důl, na skraju której stoi schronisko Labska bouda. Nad nią wznosi się Łabski Szczyt. Z  prawej strony zobaczymy budynek dawnego schroniska Wawel na szczycie Śnieżnych Kotłów. Od 1960 roku mieści się tu nadajnik RTV.

Widok na Kotel spod hotelu Skalka

     Kotel wznosi się na wysokość 1435 m n.p.m. i jest najwyższą górą zachodnioczeskiego grzbietu Karkonoszy. Dzięki płaskiemu wierzchołkowi i wyraźnie asymetrycznym zboczom uważana jest za jedną z najpiękniejszych gór w Karkonoszach. Masyw Kotla od strony południowo-wschodniej podcinają ściany kotłów polodowcowych z bogatą roślinnością górską. Po lewej stronie zobaczymy Łysą Górę (1344 m n.p.m.).

Panorama spod figury św. Józefa nad Sklenařicami

     Jeden z najbardziej malowniczych krajobrazów zachodnich Karkonoszy można podziwiać spod barokowej figury św. Józefa nad wioską Sklenařice. Rozciąga się stąd piękny widok na dolinę, Łysą Górę, Kotel i Śnieżkę. Wioska Sklenařice powstała wokół najstarszej huty szkła w Czechach Wschodnich, pochodzącej z drugiej połowy XV wieku.

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Paweł Rembarz2022-10-22 15:43

  Karkonosze, w mojej ocenie, są pasmem które jesienią zdecydowanie przegrywają z wieloma innymi. Oczywiście i tam znajdziemy bardzo dużą ilość miejsc z pięknym kolorytem, jednak w zestawieniu z pasmami, w których dominuje drzewostan liściasty, z bukami, jaworami, grabami czy dębami nie prezentują się aż tak okazale. Do uchwycenia jesiennych pejzaży, w zdecydowanie bujniejszej i fantastyczniejszej palecie barw, polecam głównie Sudety Środkowe, z Górami Kamiennymi, Wałbrzyskimi, Bardzkimi i Sowimi. Równie pięknie prezentuje się Masyw Ślęży oraz Góry Opawskie po obu stronach granicy.

Komentarz
Facebook