Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2023-01-29 17:54

  Wznowienie długo oczekiwanej przez miłośników naszego regionu książki Krzysztofa R. Mazurskiego "Miłość i dramaty królewny Marianny", wreszcie dojdzie do skutku. Premiera planowana jest na 6 marca 2023 roku i oczywiście od tego momentu książka będzie dostępna w naszej Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej. 6 marca to świetny moment na jej wydanie, tuż przed Świętem Kobiet, a więc i świętem wspaniałej kobiety, jaką była, związana mocno z Dolnym Śląskiem, królewna Marianna Orańska...

 • 2022-12-27 22:28

  Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca – Ještědowi.

 • 2022-11-18 11:42

  Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii

 • 2022-11-15 12:29

  Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością

 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1598Wszystkich: 13082555

W czeskich Karkonoszach najpiękniej jesienią

Fot. Destinační společnost pro TO Krkonoše
Fot. Destinační společnost pro TO Krkonoše
2022-10-21 17:41

     Jesień to chyba najpiękniejsza pora roku w górach. Zalesione górskie stoki mienią się pięknymi, ciepłymi barwami oferując niezapomniane widoki. Które miejsca szczególnie polecamy zobaczyć jesienią w czeskich Karkonoszach?

Punk widokowy nad Malą Úpą

     Z górnej stacji wyciągu narciarskiego U Kostela w Górnej Malej Úpie rozciąga się przepiękna panorama, którą warto zobaczyć o każdej porze roku.  Z Pomezních boud leżących na czesko-polskiej granicy na wysokości 1050 m n.p.m. można wybrać się na spacer na Śnieżkę żółtym, następnie czerwonym szlakiem turystycznym o długości 7 km.

Panorama z wieży widokowej Hnědý vrch

     Nieopodal górnej stacji kolejki linowej na Hnědý vrch stoi najwyższa wieża widokowa w Karkonoszach. Została zbudowana w 2009 roku na wysokości 1027 m n.p.m., ma 27 metrów wysokości, a na jej szczyt prowadzi 138 schodów. Nagrodą za ich pokonanie będzie przepiękny widok na główny grzbiet Karkonoszy, zwłaszcza na trzy najwyższe góry – Luční, Studniční i Śnieżkę. Zobaczymy też Pec pod Śnieżką, stok narciarski Javor, Lučiny i  Černą horę.

Widok na dolinę Modrý důl

     Nieopodal schroniska Výrovka roztaczają się piękne widoki w dwóch kierunkach – na zachód na Szpindlerowy Młyn lub na wschód na Modrý důl, malowniczą dolinę o długości 2,5 kilometra. Jest to miejsce częstych lawin, śnieg utrzymuje się tu do początku lata. Z lewej strony doliny zobaczymy szczyt Růžova hora, z prawej Černą horę, a na wprost rozciąga się widok na Pěnkavčí vrch i Rýchory.

Punkt widokowy Krakonoš

     Zapierający dech w piersiach widok na Kozie Grzbiety rozciąga się z punktu widokowego Krakonoš na czerwonej trasie turystycznej z Luční boudy do Szpindlerowego Młyna. Obok Kozich Grzbietów zobaczymy stąd szczyt  Železný vrch, który dominuje nad Szpindlerowym Młynem, górną stację kolejki linowej na Medvědín, kotlinę Labský důl, Śnieżne Kotły, Wielki Szyszak i odbudowywane po pożarze w 2011 roku schronisko Petrova bouda. Tuż za Kozimi Grzbietami, przy dobrej widoczności, można dojrzeć zarys szczytu Ještěd.

Punk widokowy przy pomniku Hanča i Vrbaty

     Szlakiem turystycznym ze szczytu Zlaté návrší dojdziemy do pomnika  poświęconego pamięci czeskich narciarzy Bohumila Hanča i Václava Vrbaty. Stąd rozciąga się wyjątkowy widok na kotlinę Labský důl, na skraju której stoi schronisko Labska bouda. Nad nią wznosi się Łabski Szczyt. Z  prawej strony zobaczymy budynek dawnego schroniska Wawel na szczycie Śnieżnych Kotłów. Od 1960 roku mieści się tu nadajnik RTV.

Widok na Kotel spod hotelu Skalka

     Kotel wznosi się na wysokość 1435 m n.p.m. i jest najwyższą górą zachodnioczeskiego grzbietu Karkonoszy. Dzięki płaskiemu wierzchołkowi i wyraźnie asymetrycznym zboczom uważana jest za jedną z najpiękniejszych gór w Karkonoszach. Masyw Kotla od strony południowo-wschodniej podcinają ściany kotłów polodowcowych z bogatą roślinnością górską. Po lewej stronie zobaczymy Łysą Górę (1344 m n.p.m.).

Panorama spod figury św. Józefa nad Sklenařicami

     Jeden z najbardziej malowniczych krajobrazów zachodnich Karkonoszy można podziwiać spod barokowej figury św. Józefa nad wioską Sklenařice. Rozciąga się stąd piękny widok na dolinę, Łysą Górę, Kotel i Śnieżkę. Wioska Sklenařice powstała wokół najstarszej huty szkła w Czechach Wschodnich, pochodzącej z drugiej połowy XV wieku.

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Paweł Rembarz2022-10-22 15:43

  Karkonosze, w mojej ocenie, są pasmem które jesienią zdecydowanie przegrywają z wieloma innymi. Oczywiście i tam znajdziemy bardzo dużą ilość miejsc z pięknym kolorytem, jednak w zestawieniu z pasmami, w których dominuje drzewostan liściasty, z bukami, jaworami, grabami czy dębami nie prezentują się aż tak okazale. Do uchwycenia jesiennych pejzaży, w zdecydowanie bujniejszej i fantastyczniejszej palecie barw, polecam głównie Sudety Środkowe, z Górami Kamiennymi, Wałbrzyskimi, Bardzkimi i Sowimi. Równie pięknie prezentuje się Masyw Ślęży oraz Góry Opawskie po obu stronach granicy.

Komentarz
Facebook