Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 366Wszystkich: 13966619

Wielkie wrocławskie Przebudzenie

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz opowiada o ESK 2016. Fot. Waldemar Brygier
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz opowiada o ESK 2016. Fot. Waldemar Brygier
2015-11-19 21:34

     Wielkie Przebudzenie we Wrocławiu będzie miało miejsce w styczniu, w trzeci weekend miesiąca, od 15-ego do 17-ego. Symboliczne przebudzenie czterech Duchów Miasta: Ducha Wielu Wyznań, Ducha Innowacji, Ducha Odbudowy oraz Ducha Powodzi będzie początkiem wielkiego dzieła Europejskiej Stolicy Kultury, które zakończy się jedenaście miesięcy później, w grudniu 2016 roku.

     Duchy obudzą się w niedzielę (17 stycznia), w czterech odległych od siebie dzielnicach miasta i wraz z towarzyszącymi im artystami, powędrują w kierunku Rynku. Podczas wędrówki towarzyszyć im będą wrocławianie, którzy wezmą tym samym udział w niecodziennym przedstawieniu opowiadającym o niezwykłej historii miasta. Duchy i widzowie spotkają się w Rynku, gdzie odbędzie się Ceremonia Otwarcia ESK 2016. Jej reżyserem jest Chris Baldwin, który tworzył podobne wydarzenia plenerowe w całej Europie. Jak sam zapowiada: Wrocław nie widział jeszcze takiego pochodu…

     17 stycznia 2016 roku Rynek zmieni się nie do poznania, a elementami dekoracji podczas przedstawienia będą także otaczające go budynki. Chris Baldwin nie chce zdradzać szczegółów, podsycając jednak wyobraźnię  liczbami, które mówią same za siebie i pozwalają oczekiwać na wielką, artystyczną inscenizację. Weźmie w niej udział między innymi ponad 1300 artystów, 200 chórzystów, 50 żołnierzy, 300 rowerzystów, 30 gigantycznych marionetek, a także pięć tramwajów.

    „Przebudzenie” to finał weekendu, podczas którego odbędzie około stu wydarzeń kulturalnych. Śmiało można powiedzieć, że każdy znajdzie tu coś dla siebie… Miłośnikom rzeźby z pewnością przypadnie do gustu wystawa hiszpańskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy, której towarzyszyć będą inscenizacje muzyczne. Dla osób zainteresowanych architekturą przygotowana została wystawa „Made In Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award”, na której zobaczymy niesamowitą kolekcję, w skład której wchodzi także 150 modeli najciekawszych budowli na świecie (w tym trzy z Polski, a 1 z Wrocławia). Wystawa płynie właśnie w tej chwili do Polski z Szanghaju. Z kolei we wrocławskim Muzeum Narodowym reżyser Jacqueline Kornmüller pokaże z pomocą gwiazd literatury i teatru dziewięć kameralnych przedstawień inspirowanych dziełami sztuki. Imprezy można by wymieniać w nieskończoność…

     Zaplanowane na styczeń „Przebudzenie” jest częścią projektu „Kwartet Flow”, którego pierwsza część odbyła się we Wrocławiu w czerwcu br. Nazwana została „Mosty” i uznana została za największy w Europie performance, w którym wzięło udział 22 tysiące osób! 27 wrocławskich mostów i kładek zamieniło się w sceny teatralne, miejsca koncertów i pracownie plastyczne. Kolejny etap projektu w styczniu, a trzeci będzie miał miejsce 11 czerwca 2016 roku, kiedy to nad brzegami Odry usłyszymy koncerty, zobaczymy spektakle i będziemy mogli wziąć udział w licznych happeningach. Zakończeniem „Kwartet Flow” będzie grudniowe „Niebo”, czyli ceremonia zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury.

     Na zakończenie dobra wiadomość dla mieszkańców Dolnego Śląska, którzy nie są mieszkańcami Wrocławia, a którzy również chcieliby wziąć udział w imprezach ESK. W przeciągu całego roku z czterech regionów będą kursowały ESK busy, które za niewielką opłatą przywiozą mieszkańców ziemi kłodzkiej, a także okolic Jeleniej Góry, Nowej Soli i Krotoszyna do stolicy województwa. Wyjazdy będą bardzo intensywne, a o pełen wrażeń dzień zadbają animatorzy, którzy będą towarzyszyć grupie od samego początku, opowiadając o ESK, organizując konkursy z nagrodami, czy wreszcie umożliwiając grupom zajrzenie za kulisy placówek kultury i spotkania z aktorami i twórcami przedstawień. Oferta wydaje się bardzo atrakcyjna, warto więc śledzić stronę ESK, a także lokalne media. Oficjalny i pełny program pojawi się na stronie www.wroclaw2016.pl 15 grudnia 2015 roku.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook