Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 11307Wszystkich: 6433747

Wystawa "Karkonosze i lotnictwo"

źródło: denik.cz
źródło: denik.cz
2015-07-22 09:23

     Karkonosze od dziesięcioleci związane są z lotnictwem, a tematyka lotnicza zajmuje wiele osób, nie tylko miłośników latania, ale również historyków, czy krajoznawców. To właśnie dla nich w bibliotece miejskiej w Špindlerowym Mlýnie przygotowana została wystawa, zatytułowana „Karkonosze i lotnictwo”. Wystawa czynna będzie do końca września 2015 r.

     Na wystawie obejrzeć można teksty i fotografie z przełomu XIX/XX wieku, które dokumentują historię lotnictwa w Karkonoszach, zarówno po śląskiej, jak i czeskiej stronie. Nie zabrakło również dokumentów z czasu I i II wojny światowej, a także informacji o mieszkańcach Karkonoszy, którzy służyli podczas obu wojen w lotnictwie i to zarówno po niemieckiej, jak i przeciwnej stronie. Pavel Kocián, autor wystawy, zauważa że mimo iż Karkonosze nie są zbyt rozległe, to zadziwiające jest, jak wiele osób z nich pochodzących, związało swe życie z lotnictwem.

     Nie zabrakło również informacji o mającej swą siedzibę we Vrchlabí firmie Petera i spółka, która zajmowała się produkcją pierwszych samolotów. Niezwykle ciekawa jest też opowieść o Jaromírze Czerninie – Morzinie, doskonałym pilocie, założycielu aeroklubu vrchlabskiego, a także o współczesności aeroklubu i szkoły pilotażu. Część wystawy poświęcona jest też znaczeniu lotnictwa dla działalności parku narodowego i ratowników górskich, kolejna opowiada o lotach pasażerskich w okresie międzywojennym i o katastrofach, jakie miały miejsce w Karkonoszach.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl na podstawie: [njt - denik.cz]
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook