Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-02-01 09:34

  555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

 • 2024-01-10 21:30

  Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

 • 2024-01-10 21:20

  Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

 • 2023-11-09 09:43

  Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

 • 2023-11-08 16:23

  Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 708Wszystkich: 13754318

Zaćmienie słońca

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: Shutterstock
Zdjęcie ilustracyjne, źródło: Shutterstock
2022-10-24 18:19

Dnia 25 października 2022 (wtorek) będzie można zaobserwować w Polsce częściowe zaćmienie Słońca. Momenty zaćmienia dla Wrocławia są następujące (godzina:minuta:sekunda):

- początek zaćmienia: 11:12:46
- największa faza zaćmienia: 12:19:15
- koniec zaćmienia: 13:26:45

     Podczas największej fazy Księżyc zasłoni 46,2% średnicy tarczy Słońca. Wygląd Słońca w pięciu wybranych momentach – patrz załącznik.

     Całe zjawisko możemy obserwować przez silnie przyciemniający filtr, np. przez okulary spawalnicze. Dysponując lornetką można też wykorzystać metodę projekcji (patrz załącznik): trzymając obok siebie i z dala od oczu lornetkę z rozregulowaną ostrością należy skierować ją na Słońce, zaś od strony okularu umieścić w odległości około 20 cm biały ekran (np. kartkę papieru). Na ekranie zobaczymy wyraźny obraz zaćmionego Słońca. A najlepiej i najbezpieczniej jest prowadzić obserwacje Słońca przez filtr Baadera – specjalny filtr przepuszczający jedną stutysieczną światła Słońca i nieprzepuszczający promieniowania ultrafioletowego i podczerwonego. Absolutnie nie wolno patrzeć na Słońce bezpośrednio przez lornetkę (lunetę), bezpośrednio gołym okiem lub przez okulary przeciwsłoneczne – niebezpieczeństwo uszkodzenia oka i trwałej utraty wzroku!

     Przy okazji obserwacji zaćmienia będzie też okazja obserwacji plam słonecznych obecnego 25. cyklu aktywności naszej gwiazdy. Aktualnie – dzisiejszy dzień – na tarczy Słońca były widoczne dwie grupy plam. Plamy – gdy uważnie się przyjrzymy – mają centralną część wyraźnie ciemniejszą, czyli cień, który otoczony jest półcieniem. Są to obszary o niższej temperaturze: cień ma około 3700-3900 K, półcień około 5300 K. Niezaburzona fotosfera słoneczna (widoczna powierzchnia Słońca) ma temperaturę ok. 6000 K (K – stopnie w skali Kelwina).

     Aktywność Słońca zmienia się cyklicznie co 11 lat. W czasie minimum cyklu na powierzchni Słońca albo w ogóle nie ma plam, albo jest ich bardzo mało. Zaś podczas maksimum ich liczba (a ściślej liczba Wolfa) przekracza niejednokrotnie 100. Podczas obecnego cyklu ponad 100 było np. przez pierwszych 10 dni obecnego miesiąca. Cykl ten rozpoczął się w grudniu 2019 i obecnie jest w fazie wzrostowej, przed maksimum.

     Kolejne zaćmienie częściowe Słońca będzie widoczne we Wrocławiu 29.03.2025. Zaś najbliższe zaćmienie całkowite Słońca wrocławianie zobaczą dopiero 7.10.2135 r.

     Życzę słonecznej pogody i udanej obserwacji.

Andrzej Astronom Wojciechowski
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook