Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2022-11-18 11:42

  Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii

 • 2022-11-15 12:29

  Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością

 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

 • 2022-06-30 10:33

  Każdy Polak słyszał o Nysie Łużyckiej, rzece wyznaczającej zachodnią granicę naszego kraju, ale mało kto zastanawia się, skąd ten przymiotnik „łużycka” w jej nazwie. W powszechnym przekonaniu z Niemcami sąsiaduje na tym odcinku Dolny Śląsk. Nic bardziej mylnego! Po obu stronach granicy na Nysie leżą Łużyce — prastara kraina, przed z górą tysiącleciem zasiedlona przez czwarty, obok Polaków, Czechów i Słowaków, naród zachodniosłowiański — Serbów Łużyckich

 • 2022-01-19 22:46

  Skąd wzięła się nazwa Karpacz? Czy w Karkonoszach znajdziemy nazwy "tatrzańskie"? Kogo nazywa się „pierwszą damą karkonoskich opowieści”? Kto ma więcej Karkonoszy? My czy Czesi? Gdzie w Karkonoszach miała staną olbrzymia pieczarka? To tylko niektóre z zagadek, jakie znalazły się w najnowszej książce Waldemara Brygiera i Anny Zygmy, zatytułowanej "555 zagadek o Karkonoszach". Aby poznać wszystkie tematy (zagadki) poruszone w książce, trzeba zatem przeczytać ich jeszcze 550!

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 19Wszystkich: 12933341

Zaćmienie słońca

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: Shutterstock
Zdjęcie ilustracyjne, źródło: Shutterstock
2022-10-24 18:19

Dnia 25 października 2022 (wtorek) będzie można zaobserwować w Polsce częściowe zaćmienie Słońca. Momenty zaćmienia dla Wrocławia są następujące (godzina:minuta:sekunda):

- początek zaćmienia: 11:12:46
- największa faza zaćmienia: 12:19:15
- koniec zaćmienia: 13:26:45

     Podczas największej fazy Księżyc zasłoni 46,2% średnicy tarczy Słońca. Wygląd Słońca w pięciu wybranych momentach – patrz załącznik.

     Całe zjawisko możemy obserwować przez silnie przyciemniający filtr, np. przez okulary spawalnicze. Dysponując lornetką można też wykorzystać metodę projekcji (patrz załącznik): trzymając obok siebie i z dala od oczu lornetkę z rozregulowaną ostrością należy skierować ją na Słońce, zaś od strony okularu umieścić w odległości około 20 cm biały ekran (np. kartkę papieru). Na ekranie zobaczymy wyraźny obraz zaćmionego Słońca. A najlepiej i najbezpieczniej jest prowadzić obserwacje Słońca przez filtr Baadera – specjalny filtr przepuszczający jedną stutysieczną światła Słońca i nieprzepuszczający promieniowania ultrafioletowego i podczerwonego. Absolutnie nie wolno patrzeć na Słońce bezpośrednio przez lornetkę (lunetę), bezpośrednio gołym okiem lub przez okulary przeciwsłoneczne – niebezpieczeństwo uszkodzenia oka i trwałej utraty wzroku!

     Przy okazji obserwacji zaćmienia będzie też okazja obserwacji plam słonecznych obecnego 25. cyklu aktywności naszej gwiazdy. Aktualnie – dzisiejszy dzień – na tarczy Słońca były widoczne dwie grupy plam. Plamy – gdy uważnie się przyjrzymy – mają centralną część wyraźnie ciemniejszą, czyli cień, który otoczony jest półcieniem. Są to obszary o niższej temperaturze: cień ma około 3700-3900 K, półcień około 5300 K. Niezaburzona fotosfera słoneczna (widoczna powierzchnia Słońca) ma temperaturę ok. 6000 K (K – stopnie w skali Kelwina).

     Aktywność Słońca zmienia się cyklicznie co 11 lat. W czasie minimum cyklu na powierzchni Słońca albo w ogóle nie ma plam, albo jest ich bardzo mało. Zaś podczas maksimum ich liczba (a ściślej liczba Wolfa) przekracza niejednokrotnie 100. Podczas obecnego cyklu ponad 100 było np. przez pierwszych 10 dni obecnego miesiąca. Cykl ten rozpoczął się w grudniu 2019 i obecnie jest w fazie wzrostowej, przed maksimum.

     Kolejne zaćmienie częściowe Słońca będzie widoczne we Wrocławiu 29.03.2025. Zaś najbliższe zaćmienie całkowite Słońca wrocławianie zobaczą dopiero 7.10.2135 r.

     Życzę słonecznej pogody i udanej obserwacji.

Andrzej Astronom Wojciechowski
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook