Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2022-11-18 11:42

  Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii

 • 2022-11-15 12:29

  Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością

 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

 • 2022-06-30 10:33

  Każdy Polak słyszał o Nysie Łużyckiej, rzece wyznaczającej zachodnią granicę naszego kraju, ale mało kto zastanawia się, skąd ten przymiotnik „łużycka” w jej nazwie. W powszechnym przekonaniu z Niemcami sąsiaduje na tym odcinku Dolny Śląsk. Nic bardziej mylnego! Po obu stronach granicy na Nysie leżą Łużyce — prastara kraina, przed z górą tysiącleciem zasiedlona przez czwarty, obok Polaków, Czechów i Słowaków, naród zachodniosłowiański — Serbów Łużyckich

 • 2022-01-19 22:46

  Skąd wzięła się nazwa Karpacz? Czy w Karkonoszach znajdziemy nazwy "tatrzańskie"? Kogo nazywa się „pierwszą damą karkonoskich opowieści”? Kto ma więcej Karkonoszy? My czy Czesi? Gdzie w Karkonoszach miała staną olbrzymia pieczarka? To tylko niektóre z zagadek, jakie znalazły się w najnowszej książce Waldemara Brygiera i Anny Zygmy, zatytułowanej "555 zagadek o Karkonoszach". Aby poznać wszystkie tematy (zagadki) poruszone w książce, trzeba zatem przeczytać ich jeszcze 550!

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 71Wszystkich: 12933393

Zmarł Marian Gancarski

źródło: Facebookowy profil Skansenu Wambierzyce
źródło: Facebookowy profil Skansenu Wambierzyce
2022-11-07 14:41

     We wtorek 1 listopada, na facebookowym profilu Skansenu Wambierzyce opublikowano smutną informację o śmierci Mariana Gancarskiego. - Ze smutkiem zawiadamiamy Państwa, że po ciężkiej chorobie zmarł Marian Gancarski - właściciel i założyciel skansenu Wambierzyce – napisali pracownicy skansenu.

     Marian Gancarski od ponad 50 lat tworzył Skansen w Wambierzycach. Było tam wszystko, co zebrał przez swoje życie: kolekcja minerałów, lampy naftowe, stare sprzęty gospodarstwa domowego, maszyny rolnicze... W skansenie były też szable, czy broń, która dała początek kolekcjonerskiej pasji właściciela, XVI-wieczna figurka śpiącego rycerza, podkowa woła, szafa śląską z 1793 r., dziewiętnastowieczne wózki dziecięce, czy kolekcja żelazek, których jest tam ponad 120.

     Przy skansenie funkcjonowało także małe zoo, w którym można było zobaczyć między innymi emu, nutrie, daniele, kozy. W latach świetności Skansen Gancarskiego odwiedzało 70 tys. gości rocznie. Bywały dni, że przyjeżdżało tam nawet 36 autokarów dziennie.

     Nie wiadmo co teraz będzie ze Skansenem, który od jakiegoś czasu miał problemy finansowe. Oby znalazł się koś, kto zachowa zbiory amatorskiego muzealnika dla kolejnych pokoleń.

PIERO – Gazeta Kłodzka
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Tomasz Drożdż2022-11-07 21:27

  Bardzo smutna wiadomość. Od lat podziwiałem p. Mariana za pasję i konsekwencję, a może i upór w realizacji Jego szalonego pomysłu. "Skansen" stworzony przez Niego był zawsze obowiązkowym punktem pobytu w Wambierzycach. Dla mnie i dla wszystkich wycieczek, w których prowadzeniu brałem udział. I to chyba ciekawszym, niż inne atrakcje Wambierzyc. Mam nadzieję, że Jego dzieło będzie nadal trwało.

Komentarz
Facebook