Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-02-01 09:34

  555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

 • 2024-01-10 21:30

  Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

 • 2024-01-10 21:20

  Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

 • 2023-11-09 09:43

  Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

 • 2023-11-08 16:23

  Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 175Wszystkich: 13665645

Zmarł Marian Gancarski

źródło: Facebookowy profil Skansenu Wambierzyce
źródło: Facebookowy profil Skansenu Wambierzyce
2022-11-07 14:41

     We wtorek 1 listopada, na facebookowym profilu Skansenu Wambierzyce opublikowano smutną informację o śmierci Mariana Gancarskiego. - Ze smutkiem zawiadamiamy Państwa, że po ciężkiej chorobie zmarł Marian Gancarski - właściciel i założyciel skansenu Wambierzyce – napisali pracownicy skansenu.

     Marian Gancarski od ponad 50 lat tworzył Skansen w Wambierzycach. Było tam wszystko, co zebrał przez swoje życie: kolekcja minerałów, lampy naftowe, stare sprzęty gospodarstwa domowego, maszyny rolnicze... W skansenie były też szable, czy broń, która dała początek kolekcjonerskiej pasji właściciela, XVI-wieczna figurka śpiącego rycerza, podkowa woła, szafa śląską z 1793 r., dziewiętnastowieczne wózki dziecięce, czy kolekcja żelazek, których jest tam ponad 120.

     Przy skansenie funkcjonowało także małe zoo, w którym można było zobaczyć między innymi emu, nutrie, daniele, kozy. W latach świetności Skansen Gancarskiego odwiedzało 70 tys. gości rocznie. Bywały dni, że przyjeżdżało tam nawet 36 autokarów dziennie.

     Nie wiadmo co teraz będzie ze Skansenem, który od jakiegoś czasu miał problemy finansowe. Oby znalazł się koś, kto zachowa zbiory amatorskiego muzealnika dla kolejnych pokoleń.

PIERO – Gazeta Kłodzka
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Tomasz Drożdż2022-11-07 21:27

  Bardzo smutna wiadomość. Od lat podziwiałem p. Mariana za pasję i konsekwencję, a może i upór w realizacji Jego szalonego pomysłu. "Skansen" stworzony przez Niego był zawsze obowiązkowym punktem pobytu w Wambierzycach. Dla mnie i dla wszystkich wycieczek, w których prowadzeniu brałem udział. I to chyba ciekawszym, niż inne atrakcje Wambierzyc. Mam nadzieję, że Jego dzieło będzie nadal trwało.

Komentarz
Facebook