Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz
Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?
Tragiczne historie, które na przestrzeni wieków miały miejsce w Karkonoszach przedstawili autorzy książki „Zabójcze Karkonosze”. W pierwszej części Szymon Wrzesiński – historyk i publicysta w rzetelny sposób przedstawia dzieje katastrof naturalnych, które nawiedzały Karkonosze. Przeczytamy o niszczycielskich powodziach, lawinach czy tragicznych w skutkach gwałtownych burzach i zapoznamy się z przypadkami ich ofiar. Autor wzbogaca historie licznymi relacjami świadków i zapisami z kronik
Przygotowany przez nas album powstał z czystej pasji, z rodzinnych rozmów o przeszłości i z szacunku dla dokonań minionych pokoleń piławian. Pocztówki prezentowane w tej publikacji pochodzą w większości z prywatnej kolekcji Lecha Przerwy. Siegnęliśmy ponadto do zbiorów przedwojennych fotografii przechowywanych w Haus Schlesien w Koenigswinter. Najstarsze wykonano pod koniec XIX wieku, najmłodsze w 1943 r., przedstawiają zatem Piławę Górną zamieszkaną przez niemiecką zasadniczo ludność w czasie niemieckich rządów
Zapraszam na fascynującą podróż przez gminę Bolków, gdzie odkryjesz majestatyczne warownie, pełne legend o bohaterach, rycerzach i damach dworu. Poznasz historię budowy i przemian, jakie nasze zamki i pałace przeszły na przestrzeni wieków. Odkryjemy dla Ciebie unikalne detale architektoniczne, które skrywają w sobie nie tylko piękno, ale także opowieści o burzliwej przeszłości. Ten przewodnik po zamkach i pałacach pomoże Ci zgłębić historię tych miejsc i odkryć je na nowo...
kota: | 375 m |
fundator: | RGV |
konstrukcja: | murowana |
wysokość: | 22 m |
otwarta: | 1911 r. |
zniszczona: | istnieje |
Wzgórze Krzywoustego należy do Wysoczyzny Rybnicy i stanowi jej północno-wschodni kraniec. Górujące się nad Jelenią Górą wzniesienie prawdopodobnie było zamieszkane już 1000 lat temu przez plemię Bobrzan. Niestety nie jest to pewna informacja, podobnie jak te mówiące o założeniu w tym miejscu grodu przez Bolesława Chrobrego, czy Bolesława Krzywoustego. Tak czy inaczej, istniał w tym miejscu zamek, którego doskonałe położenie pozwoliło dwukrotnie oprzeć się atakom husytów w XV w. Na nic się to jednak zdało, bo wkrótce został rozebrany na rozkaz rady miejskiej, która stała się jego właścicielem. Kilka wieków później ruiny stały się popularnym celem romantycznych wycieczek mieszkańców Jeleniej Góry i gości. Od końca XVIII w. zaczęto na różnych skałach budować punkty widokowe. Kilkadziesiąt lat później stała już na szczycie gospoda, z której tarasu roztaczała się piękna panorama miasta i jego najbliższych okolic.
Wkrótce padł pomysł, by wybudować tutaj wieżę widokową. Wiosną 1908 r. wybrano do realizacji projekt architekta Schmidta z Jeleniej Góry, który był już gotowy 15 lat wcześniej. Na miejsce budowy wybrano wzgórze zwane "Hausberg". Szacowane koszty budowy wyniosły 18 000 marek. Na początek udało się zebrać 12 000 marek. Sądzono, że pozostałe sześć tysięcy zapłaci gmina. Na wieży miały zostać przymocowane znaki upamiętniające dwóch pierwszych cesarzy (Wilhelma I i Fryderyka III). W ciągu tego samego roku brakujące 6 000 marek zasponsorował bankier z Berlina Max Schlesinger. Uroczystego poświęcenia wieży dokonano po południu 12.06.1911 r. w obecności hrabiego Schaffgotscha, czołowych władz miasta i powiatu Jelenia Góra. Uroczystą mowę wygłosił prorektor jeleniogórskiego gimnazjum prof. Rosenberg.
Wieża poświęcona była pamięci dwóm pierwszym cesarzom i zjednoczeniu Niemiec. Okazała budowla mierzyła 22 metry. Okazją do jej postawienia było 800-lecie miasta. Wstęp na nią był płatny, a na tarasie widokowym ustawione były tablice ze schematycznie namalowanym krajobrazem i odpowiednimi objaśnieniami pozwalającymi na nazwanie poszczególnych szczytów i pasm górskich.
Warto też wspomnieć, że w 1800 r. podczas swej podróży po Śląsku, Wzgórze Krzywoustego odwiedził John Quincy Adams, późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych. W liście do swego brata tak opisał to miejsce:
"Między miastem a Helikonem jest mniejsza górka, zwana Hausberg, gdzie wielu mieszkańców pobudowało sobie letnie domki: przychodzą tu w ciepłe dni, gotują sobie herbatę lub kawę, rozkoszując się pogodą i pięknem krajobrazu; widzieliśmy wiele takich rodzin korzystających z tych niewinnych i zdrowych wczasów."
Waldemar Brygier
Marek Mosoń
Opr. m.in. na podstawie artykułów w "Gubener Zeitung"
z dnia 04.03.1908 r., 29.01.1909 r., 13.06.1911 r